uzlasma.org

Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınavlardan önce heyecanı yenmek gerekir. Her şeyden önce dikkat edilmesi konu budur. Sınavlardan Önce heyecanınızı biraz dindirmezseniz daha önceden yapmış olduğunuz hazırlıklarınız, uzun çalışmalarınız heba olabilir. Sınav zamanı bunu normal bir durum olarak karşılayın. Emin olun o sırada sizinle birlikte sınavda olan kaç kişi varsa hepsinde biraz heyecan kırıntısı vardır.
Doğal bir olaydır, herkes bazı durumlarda heyecanlanır asıl önemli olan bu heyecanı azaltmaktır. Aslında gerekli bir aktivitedir. Heyecan sizin başarmanızı zorlaştırabilir ancak sizi heyecan başarıya ulaştıracaktır. Heyecanınız ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Orta seviye yeterlidir.


Sınavlardan Önce Neler Yapılmalıdır?


Bazı besinler hafızamızın algılamasını arttırır ve güçlendirir. Bunlar; Avokado, limon, Balık, havuç, etli yemekler, badem, ceviz, süt gibi doğal ve besin içeriği geniş olan yiyeceklerdir. Bunları tüketmeyi düzenli olarak alışkanlık haline getirirseniz bu size sadece sınavlarda değil günlük yaşantınızda da katkı sağlayacaktır.
Uyku saatleriniz, Sınava giderken üzerinize giydiğiniz kıyafetlerin rahatlığı, kendinizi huzurlu hissetmeniz başlıca etkenlerdendir.
Sınavdan önce uykumuzu düzene sokmalıyız. Bunu yapamıyorsak bile en azından birkaç haftalık olsun bu durumu idare etmeliyiz. Günde 8 saat düzenli uyumak bizim için yeterlidir. Çünkü uykusunu almamış veya düzenli uyumamış bir bünye düzgün düşünüp doğru kararlar veremez.
Sınava girmeden önce mutlaka sınava gireceğiniz okulu bir gün önceden gidip ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu davranış o ortama biraz da olsa uyum sağlamanızı sağlayacaktır.


Sınavlardan Önce Uyulması Gereken Tavsiyeler


Üzerinize giyeceğiniz kıyafetler rahat olmalı. Bırakın o günde bakımsız olun yeter ki rahat edin. Çünkü bu sınava belki hayatınızda ilk ve son kez giriyorsunuz ve bu sizin son şansınız olabilir. Bu sebepten dolay her türlü ihtimali göz önünde bulundurmak sizin açınızdan çok daha faydalı olacaktır.
Önceden yaşamış olduğunuz başarısızlıkları aklınıza getirmemeye çalışın. Çünkü bu size hayal kırıklığı ve bir daha başaramayacağınızı sanmaktan başka bir şey düşündürmez. Mümkün oldukça pozitif düşünün ve başaracağınıza inanarak o sınava gidin. Çünkü inanmak başarmanın yarısıdır.


Sınav’a Gireceğiniz Gün Geldi Çattı!


Sınav zamanı geldi ve artık bir gününüz kaldı. Sağlam bir kahvaltı ile midenizi şenlendirin. Kalkın temiz havada biraz yürüyüş yapın. Artık ders notlarınıza bakmanıza da gerek yok çünkü son gün çalışacağınız ders size fazla bir şey katmayacaktır. Aksine kafa karışıklığına da sebep olabilir bu yüzden önermiyorum. Sınavlardan Önce Gününüzü sade geçirin. Bol proteinli yemekler, besin değeri yüksek sebzeler tüketin. Balık tüketebilirsiniz bu sizin için faydalı olacaktır.

Sınav Sabahı Neler Yapılmalıdır?


Kahvaltıyı evde yapınız. Yağlı kızartma vs. tüketmeyiniz. Yağlı yiyecekler midenizin bulanmasına veya başınızın ağrımasına neden olabilir. Yemeğin yanında kafeinden uzak durup taze meyve suyu içiniz. Alışkın olmadığınız bir yiyecek tüketmeyiniz. Nedeni ise hazımsızlık, şişkinlik, ishal, kabızlık gibi durumlara sebebiyet verebilir.
Çok kafanıza takmayın. Stres sınavınızın harikulade verimli geçmesini engelleyebilir. Hepsinden önce rahat olun fazla heyecan yapmayın. Bu davranışları sergilediğinizde emin olun ki sınavlarda başarılı olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ