Soma Termik Santrali Gece Yarısı Mühürlendi

0
50

Soma Termik Santrali Mühürlendi

Manisa ili Soma ilçesinde bulunan termik santral, 1 aylık süre tanınmasına rağmen, bacalarına filtre takılmaması sebebiyle gece yarısı saatlerinde mühürlendi.

Ülkemizde farklı illerde yaklaşık 15 adet termik santralin bacasına filtre takılmasının 2,5 yıl süre ile ertelenmesine dair teklif, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmiş, Çevrecilerin büyük bir tepki verdiği kanun teklifini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılının Aralık ayında veto etmişti. Veto kararı Soma’da büyük bir mutlulukla karşılandı.

Gece Yarısı Mühür Vuruldu

Soma Termik Santralinin içinde bulunan buhar türbini jeneratörü, kazan, kondeser, soğutma kulesi nedeniyle hava kirliliğine neden olduğunu belirten yöre halkı tarafından, baca filtreleri takılması için 2,5 yıllık süre verilmesi kararının Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmesi büyük mutluluk yarattı. İlçede termik santral nedeniyle sağlık problemlerinin fazlalığından yakınan yöre halkı, filtrelendirmenin yapıldığı taktirde, sağlık problemlerinin azalacağını düşündüklerini belirtti.

Resmi yetkililer tarafından, termik santral yetkililerine santralde bulunan 3 bacaya filtre takılması için 1 aylık süre verilmişti. 1 aylık sürenin 1 Ocak tarihi itibariyle dolması ve filtrelerin takılmamış olması üzerine Soma’da yetkili ekipler harekete geçerek 1 Ocak 2020’de gece yarısı santrali mühürlediler. Geçici çalışma ruhsatı ya da haklarında verilmiş bir erteleme kararı bulunmadığı anlaşılan termik santral hakkında verilen sürenin 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle sona ereceği ise bilinmekteydi.

Soma Termik Santrali Hakkında

Soma Termik Santrali, Elektrik Üretim A.Ş’ye ait iken Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye açılmış, 22 Haziran 2015 tarihinde Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından devralınmıştı.

Manisa ili, Soma ilçesi ve çevre ilçelerden birçok çalışanı bulunan termik santralin yetkilileri, işçileri mesaiye gelmeleri konusunda bilgilendirdi. Santralin mühürlü olduğunu, ancak işçilerin işten çıkarılmadığını ve fiilen fabrikada bulunmaları gerektiği belirtilerek, işçilere işe gelin çağrısında bulunuldu.

Soma termik santralinin yıllık üretim kapasitesi 8,5 milyar kWh’in üzerinde olup, normal bir çalışma temposundaki kapasitesi ise yaklaşık 6,5 milyar kWh olarak belirtilmektedir. Santralde 1 yılda yaklaşık 8 milyon ton kömür kullanılmakta, 3,6 milyon ton kül çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin