uzlasma.org

Sosyal medya üzerinden hakaretin cezası nedir?

Sosyal medya üzerinden hakaretin cezası nedir?

Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Türk Ceza Kanunumuzda ayrı bir başlık altında düzenlenmemiştir. Ancak TCK’nın 125. Maddesinde ve “şerefe karşı suçlar” başlığı altında düzenlenen hakaret suçuna ilişkin cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Sosyal medya üzerinden hakaret suçu için; TCK 125/2 maddesinde belirtilen; “Mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi” hükmü uygulanmaktadır. Aynı durum Facebook üzerinden hakaret suçunda olduğu gibi diğer sosyal medya hesapları için de geçerlidir.

Facebook Hakaret

Günümüzde en sık kullanılan sosyal medya hesaplarının başında Facebook gelmektedir. Bu nedenle sosyal medyada hakaret suçunun en çok işlenildiği uygulama Facebook olarak karşımıza çıkmaktadır. Facebook hakaret suçu mesajlaşma yoluyla olabileceği gibi, yorum veya paylaşım şeklinde de olabilmektedir. Facebook üzerinden hakaret suçu için; ”üç ay ile iki yıl arasında hapis veya adli para” cezası öngörülmüştür. Ayrıca Facebook üzerinden hakaret suçunda sarf edilen sözler hakaret suçunun daha ağır cezayı gerektiren halleri kapsamında olması halinde fail hakkında verilecek cezada artırım yoluna gidilebilmektedir.

Facebook Hakaret Takipsizlik

Facebook hakaret takipsizlik kararı verildiği yönünde yanlış bir varsayım mevcuttur. Facebook; sosyal medya hizmet sağlayıcısı çoğu kez kullanıcıların IP adresini yetkili makamlar ile paylaşma yoluna gitmemektedir. Yurt dışında bulunan hizmet sağlayıcılar için kendi iç hukuk kuralları geçerlidir. Bu nedenle kullanıcıların IP bilgisi saklı tutulmaktadır. Ancak bilişim suçları bürolarında bulunan kişiler kullanıcılara ait diğer bilgiler aracılığı ile çoğu kez sosyal medya üzerinden hakaret suçunu işleyen failin kimliğini tespit edebilmektedirler. Bu nedenle Facebook üzerinden hakaret suçu takipsizlik kararı ile neticelendiği genellemesi yanlıştır. Böyle bir hakaret suçuna maruz kalan kişilerin şikayet haklarını kullanmalarında fayda vardır.