uzlasma.org

Suça Sürüklenen Çocuğa ve Yaşı Küçük Mağdura Uzlaşma

YouTube kanalımızda yayınlanan en son video, suça sürüklenen çocuğa ve 18 yaşından küçük mağdrura nasıl uzlaşma teklifi yapılır konulu videoyu sizlerle paylaştık.

Suça Sürüklenen Çocuğa ve Yaşı Küçük Mağdura Uzlaşma

Belli bir çevrece kabul edilmiş olan kurallar, örneğin toplumsal uzlaşımlar töreler, gelenekler. Felsefe tarihinde ilkin sofistler tarafından toplumdaki yasaların, değerlerin, törelerin doğal yasa olmadığını, insanlarca konulmuş olduğunu, birer uzlaşım olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Kökeni Fransızca olan konsensüs kelimesi Türk Dil Kurumu açısından, ‘Uzlaşma, uzlaşı ve uzlaşım’ anlamları ile beraber ifade edilmektedir. Bu açıdan incelendiğinde, toplum içerisinde hayat fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışan canlılar da birbirleri ile uzlaşma zorundadır. Yoksa kimse ihtiyaçlarını yerine getiremezdi.


İnsanlar gözlerini yaşam penceresinde birden açtıklarında bazı haklara sahiptirler bilinçsizce. Yaşama hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı, düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, ibadet hakkı, özel yaşam gizliliği hakkı, ekonomik haklar bu hakların içerisindedir. Herkes bu haklara sahip şekilde dünyada varoluş şekliyle gelse de, bazı insanlar varoluşlarında, sosyal statüde zorluklar yaşayabiliyor. Özellikle de gelişme çağında çevreye, topluma ayak uyduramayan çocuklar suça meyilli olabiliyor. Platon Antikçağda suçu, ruhun bir hastalığı olarak düşünmüştür. Bunlar, tutkular, haz arama alışkanlığı ve bilgisizliktir. Bu nedenle Platon, suçlunun aydınlatılarak iyi edilmesini öngörmüştür.

Bu yüzden suçu işleyen küçük bedenlere sorgu yapılırken, daha sakin, yanlarında çocuk psikolojisini anlayan bir uzman ile yapılmalıdır. Suçu onun yüreğine, vicdanına yüklerken topluma geri kazanmaktan geri durmamalıdırlar.

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de bu yıl güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 5,8 artışla 511 bin 247 olarak kayıtlara geçti. Söz konusu çocukların yüzde 50,1’ini 15-17, yüzde 25,2’sini 12-14, yüzde 24,7’sini ise 11 yaş ve altı gruptakilerin oluşturduğu görüldü. Güvenlik birimine gelen veya getirilen çocukların yüzde 65,4’ü erkek, yüzde 34,6’sı kız çocukları olarak kaydedildi.

Unutulmamalıdır ki Toplum ve kurumlar olarak bir takım görevlere sahibiz. Tıpkı *Yasemin Aydoğan’ın da dediği gibi, “Çocuğun bedensel, zihinsel ve psikolojik olarak yetişkinlerden farklı özellikler göstermesi suça yönelmiş çocuklara farklı yöntem ve uygulamalarla yaklaşılmasını gerektirmektedir. Çocuğun büyüme ve gelişme sürecine paralel bir şekilde düzenlenen bu yöntem ve uygulamaların yargılama sürecinde olduğu gibi sonrasında da devam ettirilmesi, çocukların topluma kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışmada özellikle farklı ülkelerdeki tahliye sonrası uygulamalar da dikkate alınarak, suça yönelmiş çocukların topluma kazandırılmasında bireylere, ailelere ve yetkili kurumlara düşen görev ve sorumluluklar konusunda öneriler sunulmuştur.”
Biz de birey olarak ve kurumlarda çalışan insanlar olarak tekrardan, suç işlemiş küçük bedenleri topluma geri kazandıralım. İnsanlık bir fidandır ve erginleşmeyen fidanlar erozyonu davet eder. Parçalanmış bir toplumda, sürekli kaygı türeyen bir yapı atmosferinde insanlık ve özgürlük kaybolur.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ