uzlasma.org

Tarafın Ölümü Halinde Uzlaştırma İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Soruşturma aşamasında ve kovuşturma aşamasında olmak üzere tarafın ölümü halinde uzlaştırma işlemlerine nasıl devam edileceği ayrı ayrı düzenlenmiştir.

Tarafın Ölümü Halinde Uzlaştırma İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Soruşturma ve Kovuşturma evresinde bu durum farklı farklı düzenlenmiştir.
Soruşturma evresinde suçtan zarar gören tarafın vefat etmesi halinde devam eden uzlaşma işlemi var ise son bulur, hiç başlanmamış ise uzlaştırma yoluna gidilmez ve yeterli delil mevcut ise iddianame düzenlenir. Kovuşturma evresinde ise taraf katılan sıfatı almış ise uzlaştırma işlemleri yasal mirasçıları ile devam eder, eğer katılan sıfatı almadan vefat etmiş ise yine uzlaştırma yoluna gidilemez.

Katılan sıfatı nedir?


Şikayetçi olan kişi yargılama aşamasında davaya müdahil olmak istediğini beyan etmesi üzerine katılan sıfatı alır. Müdahil olmak istediğini beyan etmez ise şikayetçi / müşteki olarak davada yer almaya devam eder ancak katılan sıfatı olduğunda ona sunulacak bazı haklardan feragat etmiş sayılır.

Mirasçıları kimdir?

Katılan sıfatı almış vefat eden tarafın mirasçıları eşi ve çocuklarıdır. Bu durumun değişeceği bazı özel haller olabilir, reddi miras yapılmış veya buna benzer başka hukuki durumlar olabilir. En doğrusu mahkemesinden büro aracılığı ile veya bizzat müracaat ederek katılan sıfatı almış vefat eden kişinin mirasçılarının açık kimlik bilgilerinin istenmesi olacaktır.
Eğer var ise müştekinin vefat etmeden önce uzlaşmak istemediğine ve şikayetçi olduğuna dair beyanı var ise bunun geçerli sayılması gerekmektedir. Bu beyan sırf vefat etti diye yok sayılmamalıdır. Hal böyle olunca ölen kişinin mirasçıları ile uzlaşma yoluna gidilmesine de gerek yoktur. Bilindiği üzere kovuşturma aşamasında sanığın vefat etmesi üzerine düşme kararı verilir. Soruşturma aşamasında ise şüphelinin vefat etmesi halinde takipslizik yani Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verilir.

Sonuç olarak: Soruşturma aşamasında mağdurun ölümü halinde uzlaştırma yoluna gidilmeden deliller toplanmış ise iddianame düzenlendir, kovuşturma aşamasında mağdurun ölümü halinde ölmeden önce katılan sıfatı almış ise mirasçıları ile uzlaştırma yoluna gidilir, katılan sıfatı almadan ölmüş ise uzlaştırma yoluna gidilemez.

 

İçindekiler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ