uzlasma.org

Tarafın Vasi Bilgileri Yoksa Ne Yapmak Gerekir?

Taraflardan herhangi biri cezaevinde ise ve vasi bilgisi yok ise ne yapmak gerekir, izlenecek yol nedir, dilekçeye ne yazılmalı, büro ne yapmalı?

Tarafın Vasi Bilgileri Yoksa Ne Yapmak Gerekir?

Uzlaştırmacı olarak görevlendirildiğimiz dosyada taraflar bazen hükmen veya aklen kısıtlı olabiliyor. Bu hallerde de tarafa bir vasi atanıyor. Uzlaştırma sürecinin de kanunen bu vasi ile yürütülmesi gerekiyor. Taraf tutuklu olmadığı sürece, hükümlülük hali de 1 yıldan az olmadığı sürece cezaevinde bulunan herkese vasi atanmak zorundadır.

Peki dosya içerisinde vasiye dair hiçbir bilgi yok ise?

Bazı dosyalarda göreceksiniz ki, taraf hükümlü olduğu halde portalda da Uzlaştırma Bürosu’nca yapılan UYAP sorgulamasında da vasi bulunmuyor. Bu vasi atama kararının belirli süreli yapıldığı ve bu sürenin dolduğu daha sonra da uzatma yapılmadığı veya vasi atama işlemine ilişkin kararın henüz çıkmadığı anlamına geliyor.

Bir uzlaştırmacının bu durumda yapması gereken şey görevli olduğu Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’na bir bırakmak. Dilekçe içeriğinin “2019/1 sayılı dosyada uzlaştırmacı olarak görevlendirildim, portaldan kontrol ettiğimde halen X Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Ali Ali kişisinin vasisi olduğuna dair bir bilgi göremedim. Ali Ali isimli kişiye vasis atanıp atanmadığı ile vasi atanmış ise buna ilişkin karar ile birlikte vasinin iletişim bilgilerinin tarafıma verilmesini arz ederim” şeklinde olması yeterlidir.

Uzlaştırma Bürosu, uzlaştırmacının bu talebine istinaden bulunduğu cezaevine yazı yazarak bahse konu kişinin vasisi olup olmadığı, var ise buna ilişkin tarafın açık kimlik ve iletişim bilgilerinin yazılı olduğu kararın gönderilmesini talep etmek durumundadır.

Gelen cevabi yazıya göre, Uzlaştırma Bürosu tarafından şahsın vasisi dosyaya eklenip Nüfus Kayıt Örneği sorgulanarak dosyaya kaydedilir. GSM sorgulaması da yapıldıktan sonra ulaşılabilir telefonu var ise vasi ile iletişime geçilir. Vasinin telefon bilgisi bulunmaması halinde uzlaştırmacı tarafından kararda geçen beyan adresine Uzlaşma Görüşmesine Davet Mektubu ve Uzlaşma Teklif Formu eklenerek Uzlaştırma Bürosu tarafından tebligat yapılması talebinde bulunulur.

Bazen yukarıda da belirtildiği üzere vasi atanmasını gerektirmeyecek durumlar olabilir. Bu durumlarda cezaevi müddetname örneği göndererek 1 yıldan az hüküm olduğundan vasi atanmasına gerek olmadığını bildirir ve uzlaştırma işlemleri tarafın kendisi ile yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Muhittin Narlıdere dedi ki:

  Hocam elinize sağlık, çok güzel açıklayıcı anlatıyorsunuz, teşekkür ederiz.

 2. emre dedi ki:

  Peki vasi ‘de cezaevinde ise nasıl bir yol izlenmeli

 3. Admin dedi ki:

  Merhaba.

  Vasi cezaevinde ise tarafa yeni bir vasi atanmak zorunda. Bazı yerlerde vasinin vasisi ile işlem yapıldığı bilgisini alıyoruz ancak bu tamamen yanlıştır. 3. kişi olan vasinin vasisi, dosyada ki kişi üzerinde hak sahibi değildir.
  Böyle bir durum oluştuğunda Uzlaştırma Bürosu, tarafın bulunduğu cezaevine bir yazı yazarak, mevcut vasinin cezaevinde olduğunu sorup, yeni vasi atama kararı olup olmadığını da sorarak varsa karardan bir suret istemeli, yok ise bu şahsa yeni vasi atanması ile savcılığa bilgi verilmesini istemelidir.

  Eğer yeni vasi ataması yapılacak ise, uzlaştırmacı henüz uzlaştırma işlemi yapılacak tarafın belli olmadığı ve vasi atama işleminin ne zaman sonuçlanacağının belli olmadığı gerekçesiyle görevden çekilebilir.

  Naçizane görüşümüzdür, uygulayıp uygulamamak ilgili adliyede ki yetkili kişilerin takdirindedir. Öncelikle görevli Cumhuriyet savcısı ile görüşmenizi öneririz.

BİR YORUM YAZ