uzlasma.org

Tarhiyat Öncesi Uzlaşma, Uzlaşma Talebi 2021

Tarhiyat Öncesi Uzlaşma, Uzlaşma Talebi 2021

Tarhiyat öncesi uzlaşma, haber kaynakları arasında en çok tartışılan konulardan birisi haline gelmiş bulunmaktadır.

Tarhiyat öncesi uzlaşma kapsamı nedir?

Tarhiyat öncesi uzlaşmanın kapsamına detaylı vergi incelemelerine dayanılarak salınacak olan vergi dairelerinin tarha yetkili olduğu tüm vergi ve resim ile bunlara ilişkin olan kesilecek vergi ziya iyi cezası özel usulsüzlük cezaları ve usulsüzlük girmektedir. Tarhiyat öncesi uzlaşma tamamen nezdinde vergi incelemesine yönelik başlanmış mükelleflerin adlarına tarhiyat yapılmadan hemen önce kullanabileceği bir haktır. Belirlenecek olan uzlaşma saati ve günü bir yazı kapsamında uzlaşma gününden en az 15 gün öncesinde mükellefe bildirilir ya da inceleme tutanağını yazılır. Açıklama yapılan bu yönetmelik 4/1/1961 tarihi içerisinde düzenlenmiştir.

Tarhiyat öncesi uzlaşmada hangi cezalar verilir?

Tarhiyat öncesi uzlaşma kapsamının Yönetmeliği başlıklı ikinci maddesinde “ Bu yönetmeliğin kapsamı doğrultusunda, vergi incelemesi yapmaya yetkili onlarca yapılan vergi incelemelerine göre tarh edilecek ve de Bakanlık Vergi Dairelerinin tarha yetkili tüm vergi, harçlar ve resim ile bunlara ilişkin olarak kesilecek olan ziyaı cezası, özel usulsüzlük cezaları ve usulsüzlük girer. ” hükmü önemli yer almaktadır.

Uzlaşma Talebi

Uzlaşma kapsamında nezdinde ve vergi incelemesi yapılan herhangi bir bireyin bizzat ya da noterden alınmış vekaletnameye dayanılarak vekili aracılığıyla ve yazılı olarak incelemeyi yapan kişiye ya da bağlı bulunduğu bir birime yahut ekip Başkanlığına başvurması gerekmektedir. Öncelik olarak uzlaşma talebinin incelenmesi tutanağında yer verilmesi, ilgili merciye yapılmış olan yazılı bir başvuru yerime geçmektedir. Nezdinde vergi incelemesi yapılacak olan kimseler, incelemenin başlangıcından inceleme ile ilgili hazırlanmış son tutanağın düzenlenmesine kadar geçen süre kapsamında her zaman uzlaşma talebinde bulunabilirler.

11. madde kapsamında vergi incelemesi yapmaya yetkili bir çok yapılacak uzlaşmaya davet durumunda ise davet yazısının tebliğ tarihi başı alınarak en geç 15 gün kapsamında uzlaşma talebinde bulunabilir. İncelemenin sonuçlandığı tarih kapsamında tarh zamanaşımının sona ermesine üç aydan belirli az bir zaman kalması durumunda mükellefe uzlaşma talebinde bulunup, bulunmadığı kesinlikle sorulmaz ve uzlaşma talebinde bulunmaya da hiçbir şekilde davet edilmez.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ