uzlasma.org

Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları

İşyeri ve çalışanlar arasında kanunlarla tanımlanmış olarak bir iş ilişkisi illaki bulunur. Bu iş ilişkisinin sonlanması veya sonlandırılması durumunda da bazı tazminat hakları doğar. İş Kanunu gereğince işyerinden kendi kusuru ve isteği dışındaki nedenlerle işten çıkarılma durumunda, çalışan veya çalışanlara kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkı verilmiştir. Çalışana tanınan bu iki tazminat ona ekonomik bir güvence sunar ve bir süre rahat etmesini sağlar.

Kıdem ve ihbar tazminatlarının hesaplanması birbirlerinden farklı şekilde hesaplanır. İhbar tazminatındaki süreler iş akdi sona erdirilen kişinin çalışma süresine göre kanunla belirlenmektedir. İşveren dilerse bu sürenin ücretini ödeyerek kişinin iş akdini hemen fesh edebilir ya da bu süreyi çalışmasını arz edebilir. İhbar tazminatı hesabında yasal ihbar süresine ilişkin gün sayısı ile kıdem tazminatına esas olan bir günlük ücreti çarpılarak işten çıkarılan veya çıkan kişiye ödemesi yapılır.

İşyerinden Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır

Kıdem tazminatı almak için iş akdinin çalışanın kusuru veya hatası olmadan işveren tarafından sonlandırılması gerekir. Ancak çalışanın bu tazminatı alabilmesi içinde bazı gerekli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar ise şöyle ki;

  • Sağlık sorunu gibi haklı nedenlerle işten ayrılma zorunluluğunun olması gerekir.
  • İşveren tarafından çalışanı işten çıkarması 
  • İşten çıkarma nedeninin kanunda belirtilen kurallara dayalı olması ve uyması, yani ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı bir durum nedeni ile işveren tarafından çıkarılan kişi kıdem tazminatını hak etmesi söz konusu olamaz,
  • İşyerinde kesintisiz olarak en az 1 yıl(12 ay) çalışmış olunması.
  • Erkek çalışan ise askerlik sebebi ile işten ayrılması,
  • Kadın çalışanların ise evlilik nedeni ile işten ayrılması (evlilik tarihinden sonraki bir yıl içerisinde kendi isteği ile işten ayrıldığında tazminat hakkı kazanabilir),
  • Emeklilik şartlarını yerine getirenler, yaşlarını dolduranlar şeklinde sıralanabilir,

Çalışanın vefatı durumunda ise ailesine yani geride kalan aile bireylerine hak sahiplerine de kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır.

İstifa Edenler Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

İş Kanunu’nda yazan kurallara göre kendi isteği ile işten ayrılan kişi yada kişilerin tazminat hakkı bulunmaz. Ancak yapılan düzenlemeler ve kurallara göre bazı durumlarda da istifa durumunda kıdem tazminatı alınabilir. Eğer çalışan haklı bir sebep göstererek kanıtları ile birlikte işyerinden ayrılıyor ise kıdem tazminatını da talep etme hakkı vardır. Ancak bu durumda ihbar tazminatını alamaz ve hatta işverenin talep etmesi durumunda da ihbar süresini çalışması gerekebilir.

Kıdem Tazminatının Ödenmesi İçin Gereken Koşullar Nelerdir? 

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre çalışanlara belirli şartlara bağlı kalarak kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre;

Aynı işverene bağlı olarak çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin; 1- İşveren tarafından iyi niyet, ahlak kurallarına aykırılık ve şiddet gibi nedenler dışındaki nedenlerle, 2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işyerinde işin durması, maaş alamaması gibi benzeri nedenlerle. 3- Askerlik görevi nedeni ile, 4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile. 5- Kadın işçinin evlenmesi nedeni olabilir. 6- İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde ise çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

Kıdem Tazminatı Hakkı Nasıl Hesaplanır?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle fesih edilmesi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı talep edilerek bu ücret ödenmektedir. Bir yıldan artan sürelerde oranlanarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında ise işçiye ödenen ücretin yanı sıra;kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen ödeme ve menfaatlerin bunlar: yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşulu, ikramiye ödemeleri v.b. şeyler olabilir, brüt tutarları da ödenecek tutar için dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ise ödenen kıdem tazminatı tutarı fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavan fiyatı ile sınırlandırılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ