uzlasma.org

Toplu Taşıma Yasağı ne zaman başlayacak? 20 Yaş- 65 Yaş+

20 Yaş Altı ve 65 Yaş üstü Toplu Taşıma Yasağı Getirildi

Toplu Taşıma Yasağı ne zaman başlayacak? 20 Yaş- 65 Yaş+

Toplu Taşıma Yasağı son durum nedir? Koronavirüs pandemisi Türkiye’yi etkisi altına aldığından itibaren Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı bir dizi tedbir kararı almıştı. Ekstra olarak il hıfzıssıhha kararlarına göre tedbirlerin arttırabileceğinin altı çizilmişti. Her şehrin kendi il hıfzıssıhha kurulu ayrı karar alıp, uygulamaya koyabiliyor. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararına göre 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma kullanmasının engellenildiği belirtildi. Toplu Taşıma Yasağı 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

İBB Tarafından İstanbulkart ve HES Kodu Eşleşmesi Kararı Alınmıştı

Geçtiğimiz günlerde Toplu Taşıma Yasağı dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan duyuruya göre ulaşım araçları için kullanılan İstanbulkart’lara HES kodları eşleştirilmeli denildi. HES kodunu İstanbulkart’ı ile eşleştirmeyen veya yolculuk öncesi HES kodundaki kişi ile İstanbulkart’taki kişinin kimlik bilgilerinin tutmaması gibi durumlarda vatandaş toplu taşıma içerisine alınmayacak. İstanbulkart’ınızı HES kodunuzla nasıl eşleştireceğinizi İstanbulkart HES Kodu Eşleştirme haberimizde aktarmıştık.

Sokağa Çıkma Yasakları Devam Ediyor

Sokağa çıkma yasakları hafta içi akşam 21’den gece 5’e kadar devam ediyor. Hafta sonu ise komple sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Buna göre 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların da sokağa çıkması kısıtlandı. Belirli gün ve saatlerde dışarı çıkabilen bu vatandaşların İstanbul içinde toplu taşımayı kullanması yasaklandı. Sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlar 3186 lira idari para cezasına çarptırılırken, sokaktan eve dönmemekte diretenler ise iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaklar.

Arabada maske zorunlu mu? Cezası var mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ