uzlasma.org

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası

Trafik sigortası her otomobil sahibi olan kişilerin yaptırmakla yükümlü olduğu ve yaptırmama durumunda ise ceza gördüğü, sigorta türü arasında yer almaktadır. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası ise, araç sahiplerinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Trafik sigortası araç sahiplerinin faydasına olmaktadır. Muhtemel oluşabilecek kaza gibi durumlarda, meydana gelen hasarların ödenmesini sağlamaktadır. Bu sigorta türü zorunlu olarak yapılmaktadır. Kaza anında ise kazaya maruz kalan karşı tarafın aracının masraflarını karşılamaktadır. Sigorta yapılan araçların hasarları bu sigorta türü ile karşılanmamaktadır.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Araç sahibi kişilerin yaptırmakla zorunlu olduğu trafik sigortası, yapılmaması durumunda ağır maddi cezalara neden olmaktadır. 2021 yılı itibari ile trafik sigortası yaptırmama ve gecikme cezaları güncellenmiştir. 144 tl olan trafik sigortası yaptırmama cezası, Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenmiş ve yeni yılın girmesi ile beraber yürürlüğe girmiştir. Eğer daha önce ödenmemiş trafik sigortası cezası söz konusu ise, araç sahiplerinin ceza ile ilgili kağıt ellerine ulaştıktan 15 gün sonra bu cezayı ödemeleri, kendilerinin 108 tl ödemesini ve %25 indirimden yaralanmalarını sağlayacaktır. Eğer trafik sigortasını hiç yaptırmayan kişiler ise, mevcut olan rakam üzerinden her ay %5 faiz vereceklerdir.

Trafik Sigortası Yaptırmayan Araçların Trafikte Yakalanmaları Durumunda Neler Olmaktadır?

Eğer araç kullanıyorsanız ve zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmadan seyir halinde bulunursanız, yakalanma durumunda para cezalarının yanında, daha farklı cezai işlemler ile karşılaşmaktasınız.

Bu cezalar ise şu şekilde olmaktadır.

  • Trafikte seyir halinde olan araçlar trafik sigortası olmadan yakalandıkları takdirde, sürücülerin araçları parka çekilir ve sigorta yapılana kadar parkta durur.
  • Eğer aracın trafik sigortası harici güncel poliçesi bulunmazsa, araç sahibinin otomobili trafikten men edilir.
  • Trafik poliçesi yanında aracın ehliyetinin ve ruhsatının bulunmaması ise, araç sahibinin maddi olarak ceza yemesine neden olur.

Park halinde olan aracın trafik sigortası yapıldıktan ve ödenmesi gereken cezalar tahsil edildikten sonra, araçlar sahibine teslim edilir ve trafiğe çıkmasına izin verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ