uzlasma.org

Üçgen Bayrak, Hangi Ülke Bayrağında Üçgen şekli vardır?

Üçgen Bayrak, Hangi Ülke Bayrağında Üçgen şekli vardır?

Bayrak, bir ülke veya Kurumu temsil eden renkli bir kumaştır. Genellikle uzun bir çubuğun veya direğin ucunda sallanırlar. Her ülkenin bağımsızlığını simgeleyen bir bayrağı vardır. Genel kültür olarak sunulan bilgi, bizlere bazı ülkelerin bayrağında üçgen bayrak şeklinin olduğunu söyler. Bunlardan bir kaçına göz atacak olursak:

Sudan Bayrağı

Sudan Üçgen Bayrak
Sudan Bayrağı

Sudan bayrağı bugünkü haliyle 20 Mayıs 1970 tarihinde üçgen bayrak göndere çekildi ve ülkenin resmi bayrağı oldu. Üçgen Bayrak, Pan- Arap renkleri olan yeşil, siyah, beyaz ve kırmızıdan oluşmaktadır. Bayrağı yatay olarak üç çeşit şeride bölen yeşil, beyaz ve siyah renklerin üzerinde, yükseltilmiş tarafta bayrağın üçte birini kaplayacak şekilde oluşturulmuş kırmızı dikey ikizkenar üçgen konumlandırılmıştır. Üçgenin zemini olan kırmızı renk, devrimi, sosyalizmi ve ülkenin devlet olma mücadelesinde dökülen kanı sembolize ediyor.

Mozambik Bayrağı

Mozambik Üçgen Bayrak

Mozambik bayrağı 1 Mayıs 1983 tarihinde bugünkü haliyle Üçgen Bayrak göndere çekilerek kullanılmaya başlandı. Bayrak, 10: bir1: 10: 1: 10 oranında yeşil, beyaz, siyah, beyaz ve sarı renkte yatay olarak düzenlenmiş beş şeritten ve yatay şeritlerle üst üste gelecek şekilde yükseltilmiş tarafa dikey olarak konumlandırılmış kırmızı ikizkenar üçgenden oluşur. İkizkenar üçgenin rengini veren Kırmızı, kolonyal sistemle mücadeleyi simgeliyor. Üçgenin ortasına yerleştirilmiş büyük sarı beş köşeli bir Yıldız daha var. Yıldız’da açık sayfaları olan bir kitap, süngülü bir kalaşnikof ve kitabın üstünde bir Çapa var. Süngü kalaşnikof, Çapa çiftçilerini ve ürünlerini sembolize ederken, ülkenin savunmasını ve her zaman tetikte olma ihtiyacını ifade ediyor.

Zimbabwe Bayrağı

Zimbabwe Üçgen Bayrak
Zimbabwe Bayrağı

Mevcut haliyle Zimbabwe Üçgen bayrağı 18 Nisan 1980’de gökyüzüne kaldırıldı. Bayrak, yatay olarak yedi eşit parçaya bölen siyah, kırmızı, Sarı, yeşil şeritlerden oluşur. Bayrağın yükseltilmiş tarafındaki yatay şeritlerin üzerine yerleştirilmiş, siyah çerçeve ve beyaz arka plana sahip ikizkenar bir üçgen vardır. Üçgenin içinde tam ortasına yerleştirilmiş beş köşeli kırmızı bir yıldız yıldızın tepesinde Zimbabwe’nin ulusal sembolü olan ve yuvasında Bayrak direğine bakan Zimbabwe kuşu yer alıyor. Yatay çizgilere rengini veren yeşil renk, ülkenin kırsal alanlarını ve tarım alanlarını temsil ediyor, sarı renk ise, yeraltı zenginliklerini ve kaynaklarını gösterir. Bayraktaki kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı için dökülen kanı, siyah renk ise; ülkenin siyahi halkını temsil ediyor. Üçgene rengini veren beyaz renk barışı ve ileriye giden yolu ifade ederken, Yıldız enternasyonalizmi ve iktidar Partisi’nin Sosyalist düşüncelerini yansıtıyor.

Eritre Bayrağı

Eritre Üçgen Bayrak
Eritre Bayrağı

Eritre üçgen bayrağı ilk olarak 5 Aralık 1995’te göndere çekildi. 1993 yılında bağımsızlığını kazanan ülke,1993-1995 tarihlerinde aynı bayrağı farklı en-boy oranlarında kullandı. Bayrak, yukarıdan aşağıya bakıldığında yeşil, kırmızı ve mavi renklerden oluşur. Direkt tarafının karşısında oluşturulan sağ taraftaki üçgenler üst kısımda yeşil, alt kısımda mavidir. Bayrağın gönderen tarafından diğer tarafa başlayan eşkenar üçgen kırmızıdır. Bayrakta kullanılan yeşil renk, ülkenin bereketli topraklarını, kırmızı renk bağımsızlık mücadelesinde akan kanı simgelemektedir. Bayrağın nakliye tarafında kırmızı üçgen içerisinde ülkenin arması yer almaktadır. Arma, zeytin Dalını sarı renkte gösterir, etrafı zeytin dallarından yapılmış bir çelenk ile çevrilidir ve her iki tarafında 14 yaprak vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ