uzlasma.org

Uyuşturucu Madde Kullanmanın Cezası

Uyuşturucu Madde Kullanmanın Cezası

Uyuşturucu madde kullanımı Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre suçtur ve cezai müeyyidesi bulunmaktadır. Uyuşturucu içerisinde yer alan kokain, esrar, ekstazi haplar ve daha farklı uyuşturucu etkisi olan maddeleri kullanmak ve ticari amaçlı satışını yapmak, 191’inci madde gereğince suç sayılmaktadır. Uyuşturucu maddeyi sadece kullananlar değil, yetiştiren ve satışını yapan kişilerde aynı şekilde bu suçu işlemiş olmaktadır. Mahkeme ise bu kişileri işlemiş olduğu suç neticesinde yargılamakta ve cezalandırmaktadır.

Uyuşturucu madde satışını yapmak ise terör suçu gibi önemli bir suçtur ve hapis ile cezalandırılmaktadır. Bu suçların ise kesinlikle mahkeme kararı ile adli para cezasına çevrilmesi mümkün değildir. Karıştırılmaması ve bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Bu husus ise uyuşturucu madde kullanmanın cezası ile ticaretinin yapılması cezasının aynı olmamasıdır. Bu iki durum ise farklı cezai müeyyede ile işlem görmektedir.

Uyuşturucu Madde Kullanmanın Cezası Nedir?

Esrar ve kokain gibi farklı uyuşturucu maddeleri satın alan ve kullanmak amacı ile taşıyan kişilerin cezası en az 2 yıl’dan başlamaktadır. Bu ceza ise kişinin bu maddeleri kullandığı esnada işlemiş olduğu farklı suçlar ile 5 yıl’a kadar yükselmektedir. Eğer uyuşturucu maddeyi kullanmak için yanında bulunduran kişi, bu madde ile farklı kamu yerlerinde yakalanırsa alacağı ceza ise artmaktadır. Bu kişinin cezası ise, 3 yıl’dan 7,5 yıl’a kadar çıkmaktadır.

Bu cezanın yükselmesinin bulunduğu yerler ise şuralardır:

  • Sosyal amaçlı olarak kullanılan binalarda bulundurulması durumunda.
  • İbadethanelerin olduğu yerlerde bu maddeler ile yakalanılırsa.
  • Eğitim kurumlarından olan okullarda uyuşturucu madde bulundurulması durumlarında.
  • Hastane, askeriye ve devlet daireleri gibi yerlerde yanlarında kullanmak için uyuşturucu madde bulundurulması durumunda.

Bu kişilerin cezaları artmakta ve mahkeme tarafından yargılandıktan sonra, en az 3 yıl ceza almaktadırlar. Cumhuriyet savcısı ise bazı haller durumunda uyuşturucu madde kullanan kişileri denetimli serbest olma kaydı tahliye eder. Bu durum ise kanunların el verdiği ölçüde olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ