Uzlaşma Edim Örnekleri

0
176

Sık sorulan sorulardan bir tanesi olan Uzlaşma Edim Örnekleri Nelerdir? Nasıl edimler uygulanmaktadır.Bu makale de bu sorunuza cevap bulabileceksiniz.Yani kısa deyişle edim uzlaştırma işleminin temel taşını oluşturur. Tarafların uzlaşmanın gerçekleşmesi için birbirlerinden talep ettikleri şeylere edinim veya edim denir. Hiçbir edim talep edilmeksizin de uzlaşma gerçekleşebilir, bu ‘uzlaşma edimsiz sağlanmıştır’ şeklinde tabir edilir.Uzlaşmada Edim Örnekleri Nedir ? Sizlere detaylı bir açıklama hazırladık.Keyifli Okumalar

Uzlaşma Edim Örnekleri

1-) Edimsiz Uzlaşma: Tarafların birbirlerinden hiçbir talepte bulunmadıkları, uzlaşmanın sağlanması halinde yerine getirilecek herhangi bir eylem olmadığı hallere edimsiz uzlaşma denir.

2-) Özür Dileme: Müşteki kişi, şüpheli taraftan yaptıklarına karşılık kendisinden yazılı (mesaj ile, sosyal medyada, gazeteye ilan vererek vs.) veya sözlü şekilde özür dilemesini isteyebilir. Şüpheli de müştekinin istediği şekilde özür dile, raporda ne şekilde gerçekleştiği yazılı ve edim yerine gelmiş olur.

3-) Söz Verme: Bu edim örneği genelde talep edilen ancak yerine getirilmediğinde mevcut dosyanın yeniden gündeme gelmesine neden olmayan bir örnektir. Şöyle ki; müşteki kişi şüpheliden bir daha hakaret ve tehdit etmeyeceğine, kendisini arayarak rahatsız etmeyeceğine, evinin, iş yerinin önünden geçmeyeceğine, sosyal medyadan takip etmeyeceğine vs. söz vermesi gibi taleplerde bulunabilir. Müşteki yazılı veya sözlü olarak söz verdiğinde edim yerine gelmiş olur.

Ancak rapor Cumhuriyet Savcısı tarafından onaylanıp dosya hakkında karar verildikten sonra, söz veren şüpheli yeni bir eylem gerçekleştirdiğinde karar verilerek kapatılan dosya yeniden işleme konmaz. Bu durumda müşteki mevcut dosyadan herhangi bir hak talep edemez ancak yeniden polis merkezine veya Cumhuriyet Başsavcılığına giderek yeni eylemle ilgili şikayetçi olabilir.

uzlasma edim

4-) Maddi veya Manevi Zararın Kısmen veya Tamamen Giderilmesi, Eski Hale Getirilmesi: Meydana gelen olayda eğer maddi zarar varsa veya kişinin manevi yönden zarar görmesine sebep olunmuş ise müşteki taraf şüpheliden nakit para veya meydana gelen zararın giderilmesini talep edebilir. Örneğin mala zarar verme eyleminde kişinin bahçesinin çitleri kırılmış ise bu çitlerin tamamen yenilenmesi veya bu yenilemeye ilişkin bedelin nakit karşılığı istenebilir.

Diğer yönden facebook üzerinden hakaret gibi bir eylemde ise müşteki manevi yönden zarar gördüğünü beyan ederek tazminat babında para talebinde bulunabilir. Bu para talebinin ne kadar olduğu, ne zaman ödeneceği konuları sınırlı değildir. Ne kadar para isteneceği, ne kadar ödeneceği müşteki ile şüpheli arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Anlaşma sağlandıktan sonra rapora bu şekilde yazılarak tüm taraflara imzalatılır. Bu rapor ilam niteliğinde olup, edim yerine getirilmediğinde hukuki işlemler için kullanılabilir. Belirlenen para taksitle de ödenebilir, tek seferde aylar sonra da ödenebilir, peşin de ödenebilir. Tamamen tarafların anlaşmasına bağlıdır. Edim konusunda tek şart hukuka ve ahlaka uygun olarak kabul edilmesidir.

Uzlaşma da Edim Örneklerini Daha da Çeşitlendirelim…

5-) Kamuya Yararlı Bir İşte Çalışma: Bu edim seçeneğinde müşteki, şüpheliden kamuya yararlı herhangi bir iş yapmasını talep edebilir. Örneğin bulunduğu yer belediyesinin ağaçlandırma çalışmasında bulunmasını, yine belediyenin sokak temizliği işlerinde çalışmasını, Hükümet Konağı, Valilik, İl Özel İdaresi gibi binalarda veya çevrelerinde onarım yapılacak bir yerin onarılmasını, çevre düzenlemesinin yapılmasını isteyebilir. Örneği detaylandıracak olursa müşteki, şüpheliden belirlenen tarihe kadar Adalet Bakanlığı’na ait ağalandırma alanına 10 adet fidan dikmesini isteyebilir. Şüpheli de 10 adet fidanı dikerek edimi yerine getirmiş sayılır.

6-) Kamu Kurumu veya Kamu Yararına Hizmet Veren Özel Kuruluşa Bağış: Maddi edimlerin bir seçeneği olan bağış, genellikle en sık kullanılan edimlerden biridir. Müşteki, şüphelinin Çocuk Esirgeme Kurumu, Mehmetçik Vakfı, TEMA Vakfı, LÖSEV gibi vakıflara, belediyeye, valiliğe, herhangi bir okula vs. nakit olarak veya tekerlekli sandalye, yemekhane tertibatı, kütüphane, masa, dolap vb. gibi gereçler olmak üzere bağış yapmasını isteyebilir.

7-) Yardıma Muhtaç Kişilere Bağış: Bir diğer bağış seçeneği ise çevrede ihtiyacı olduğu bilinen veya belirli kurumlarca yardım edildiğinden ihtiyac sahibi olduğu tespit edilen kişilere, para, gıda, eşya vb. yardımı yapmaktır. Müştekinin veya şüphelinin belirlediği ortak kişi veya kişilere para veya diğer yardımların yapılmasıyla edim yerine getirilmiş olur. Örneğin bir köy okulunda okuyan ve ihtiyacı olduğu tespit edilen beş çocuğa bot, çanta, kıyafet yardımı veya evsiz olan, evi olup geliri olmayan bir kişiye kömür, eşya vb. yardımı yapılabilir. Yine ihtiyacı olan ve geliri olmayan bir kişiye belirli süreli düzenli olarak veya tek seferde nakit yardımı yapılabilir.

8 – ) Tarafların veya Üçüncü Şahsın Kamu Kurumu veya Kamu Yararına Hizmet Veren Özel Bir Kuruluşta Belirli Hizmetleri Yapması: Bu edim seçeneği genellikle birçok kurum tarafından sigortasız çalışmaya yanaşılmaması ve iş sağlığı ve güvenliği açısından pek kabul görmese de gönüllü hizmet yapılabilecek bazı kurumlar bulunduğundan, çokça tercih edilen edimlerden biridir. Burada da örnek olarak Huzurevi Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan sakinlere bir hafta boyunca 14:00 – 16:00 saatleri arasında kitap okuma veya yine bir hafta boyunca 09:00 – 11:00 saatleri arası onlarla birlikte balkona veya bahçeye çıkarak sohbet etme gibi bir edim sunabiliriz. Ya da bulunduğu yer belediyesine ait bir birimde (fotokopi, danışma vs.) bir hafta boyunca her gün 1 – 2 saat bulunma, destek verme gibi bir talepte bu edime konu olabilir.

9-) Topluma Faydalı Birey Olmasını Sağlayacak Bir Programa Katılması: Maddi edimlerden ziyade bu edim kişilerin topluma kazandırılmasını hedeflemektedir. Madde veya alkol bağımlılığı olan ve bu nedenle suç işleyen kişilerin bir tedavi programına katılması, okuma yazma bilmeyen birinin bu yönde eğitim alması gibi örnekler sıralanabilir.

Bunların dışında sizinde edim örnekleriniz var ise yorum kısmına yazarak paylaşabilirsiniz.Ayrıca Uzlaştırmacıları ilgilendiren konular için Uzlaştırmacı Konuları başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin