Uzlaşma nasıl yapılır? Uzlaşmaya gitmezsem ne olur?

1
27

Uzlaşma nasıl yapılıyor ? Uzlaşmaya gitmezsem ne olur? Ceza muhakamesinde uzlaşma nasıl yapılır gibi sorularınıza açıklık getirelim…

Öncelikle size bir uzlaştırmacı Cumhuriyet savcısı tarafından atanır. Bu atama sistemden rastgele herhangi bir uzlaştırmacının dosyayı kabul etmesi şeklindedir.

Uzlaştırmacı atandı, peki şimdi ne olacak?

Uzlaştırmacı dosyayı kabul ettikten sonra dosyanızı inceler. Suç yada suçlar hakkında mağdurun şikayeti yada mağduriyetlerini tespit eder. Bilahare her iki tarafa telefon ile ve yüzyüze ulaşır. Uzlaştırma müzakelerini yapar. Her ikisinede uzlaşmak isteyip istemedikleri konusunda sorulur . Taraflar düşünmek isterseler 3 gün içerisinde inceleyerek dönüş yapabilirler. Uzlaşmak konusunda fikirlerini kendileri verirler. Şüpheli uzlaşmayı kabul ederse kabul edilen edim üzerinde rapor düzenlenir ve imzalar alınır. Tabi farklı şehirdelerse bu durumda bulunan yer uzlaştırma bürosunca talimat aracılığı gibi silsile ile bu işlemler yapılır.

Uzlaşma sağlandığına dair rapor ve teklif formları imzalandığında bu süreç tamamlanır ve ceza yargılaması biter. Dava açılmadan soruşturma kapanmış olur. Uzlaşmada kaybeden taraf olmaz.

Müşteki uzlaşmayı kabul etmezse ne olur? Bu durumda ceza davası açılır ve mahkeme görülür.

Uzlaşmaya gitmezsem ne olur? Uzlaşmayı kabul etmediğinize dair imza atarsanız ceza dava açılır ve yargılamaya geçilir. Ancak bu süreç adliyelerin yoğunluğuna bağlı olarak 1-2 yılı bulabilir.

Bu konuda farklı sorularınız varsa aşağıdan bize yorum yazarak sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin