Uzlaşma nasıl yapılır? Uzlaşmaya gitmezsem ne olur?

0
158

Uzlaşma nasıl yapılıyor ? Uzlaşmaya gitmezsem ne olur? Ceza muhakamesinde uzlaşma nasıl yapılır gibi sorularınıza açıklık getirelim…

Uzlaşma, dava açılmadan sürecin kapatılmasını ve tamamlanmasını sağlar. Uzlaştırmacı, Cumhuriyet savcısı tarafından atanmaktadır. Atanan uzlaştırmacı, dosyayı incelemekle yükümlüdür. Bu uzlaşma süreci toplamda 30 gün içerisinde çözülmelidir. Konu hakkında incelemeler yapıldıktan sonra, suç ve suçların tespiti gerçekleşir. Mağdur olan kişinin şikayeti ve mağduriyeti tespit edilerek taraflarla görüşülür.

uzlaştırmaya gitmezssem

Uzlaştırmacı dosyayı kabul ettikten sonra dosyanızı inceler. Bilahare her iki tarafa telefon ile ve yüz yüze ulaşır. Uzlaştırma müzakelerini yapar. Her ikisine de uzlaşmak isteyip istemedikleri konusunda sorulur. Taraflar düşünmek isterseler 3 gün içerisinde inceleyerek dönüş yapabilirler. Uzlaşmak konusunda fikirlerini kendileri verirler. Şüpheli uzlaşmayı kabul ederse kabul edilen edim üzerinde rapor düzenlenir ve imzalar alınır. Tabi farklı şehirdeler ise bu durumda bulunan yer uzlaştırma bürosunca talimat aracılığı gibi silsile ile bu işlemler yapılır.

Uzlaşmaya Varma

Uzlaştırmacı, iki tarafa da uzlaşmak isteyip istemediğini sormak zorundadır. İki tarafın da uzlaşmaya sıcak bakması, hızlı bir şekilde sürecin ilerlemesine yardımcı olur fakat bu, her suçun uzlaşmaya gidebileceği anlamına gelmemektedir. Taraflar 3 gün süreç içerisinde düşünerek, kararlarını uzlaştırmacıya bildirirler. Uzlaşma sağlandığına dair rapor ve teklif formları imzalandığında bu süreç tamamlanır ve ceza yargılaması biter. Dava açılmadan soruşturma kapanmış olur. Uzlaşmada kaybeden taraf olmaz. Diğer uzlaştırmacı konularına dair her şeye ilgili kategorimizden erişebilirsiniz.

Uzlaşmaya Gitmezsem Ne Olur?

Eğer anlaşmayı, uzlaşmayı taraflardan birisi kabul etmezse, durum davaya çevrilir. Ceza davası açılarak yargı süreci başlatılır. Bu süreç, adliyelerin durumuna bağlı olarak görelilik gösterebilir. Yoğun adliyelerde durumun görülmesi ve sonuca bağlanması bir iki yıllık bir süreci bulabilmektedir.Ayrıca konuyla bağıntılı olarak Davada Uzlaşma Olmazsa Ne Olur? başlıklı makalemize göz atmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin