uzlasma.org

Uzlaşma sicile İşler Mi?

Uzlaşma sicile İşler Mi?

Öncelikle uzlaşma nedir kısaca ondan bahsedelim:

Ceza Hukukuna göre uzlaştırma, ceza soruşturması ve davasında tarafsız bir kimsenin arabuluculuğuyla uyuşmazlığın çözülmesi için suçun mağduru ve failinin güvenli bir şekilde iletişim kurduğu süreçtir. Daha önce, başlığı ‘uzlaşma’ olan kanun maddesinin hem başlığı hem de içeriği 6763 sayılı yasa ile 25.11.2016 tarihinde değiştirilmişti. Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre uzlaşma, iletişim süreci sonunda varılan anlaşmayı ifade etmekle birlikte; uzlaştırma tarafların katıldığı sürecin bizzat kendisini ifade etmek için kullanılmaktadır.

Peki uzlaşma sicile işler mi?

Uzlaştırmanın hukuki sonuçları şöyle:

Soruşturma evresinde uzlaşmanın gerçekleşmesi ve edimin yerine getirilmesi durumunda; şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmektedir ve adlî sicile kaydedilme durumu olmaz. Aksi hâlde kamu davası açılmasıyla karşılaşılmaktadır.

Kovuşturma evresinde uzlaşmanın gerçekleşmesi ve edimin yerine getirilmesi hâlinde ise sanık hakkında düşme kararı verilmektedir ve arından adlî sicile kaydı yapılmaz.

Aksi hâlde yargılamaya devam edilmektedir.

Uzlaşmanın sağlanması halinde ise, soruşturma konusu suç nedeniyle tazminat davası açılamaz; açılmış olan davadan feragat edilmiş sayılmaktadır.

Uzlaştırma müzakereleri sırasında yapılan açıklamalar herhangi bir soruşturma ve kovuşturmada ya da davada delil olarak kullanılamaz, kullanılmayacaktırda.

Failin, edimini yerine getirmemesi durumunda; uzlaştırma raporu veya uzlaşma belgesi, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 38 inci maddesinde yazılı ilam mahiyetini haiz belgelerden doğrudan şekilde sayılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ