uzlasma.org

Uzlaşma Yönetmeliği Son Hali 2020

Uzlaşma Yönetmeliği Son Hali 2020

Uzlaştırma ile ilgili gelen sorulardan birisi de Uzlaşma Yönetmeliği Detayları Nelerdir? Uzlaşma yönetmeliği son hali nasıldır? Tüm bu sorularınızın cevabını makalemizde bulabileceksiniz.

Uzlaştırma Yönetmeliği

Ağustos 2017 tarihli ve Resmi Gazete de çıkan haber de Ceza Mahkemesinin Uzlaştırma Yönetmeliğin de bazı değişiklikler olmuştur. Bu yapılan değişiklikler arasında bulunan madde de sanık veya şüphelinin uzlaştırma kapsamına girmesi mümkün olabilir. Fakat bir suçun bu kapsam içerisine girmeyen başka bir suç aynı mağdura olduğu takdir de uzlaşmaya gidilmez.

Uzlaşma Yönetmeliği 2020

2020 yılının girmesi ile beraber Ceza Mahkemelerin de yapılan uzlaşma yönetmeliğinde değişiklik olmuştur. Bu değişikliğe ait olan yönetmelik 2020 yılının Aralık ayında Resmi Gazete de yayınlanarak kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. 30145 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Ceza Mahkemesinin Uzlaştırma Yönetmeliğin de oluşan bazı değişikliklerin olduğu maddeler 4. Mükerrer Resmi Gazete de yayınlanmıştır. Bu yapılan değişiklik 9 maddeden oluşmaktadır.Uzlaşma yönetmeliği eklerine Resmi Gazete’den pdf  olarak ulaşabilirsiniz.

Uzlaşma Yönetmeliği Mevzuat

Ceza Mahkemesi Uzlaşma Yönetmeliği mevzuatı amaç, kapsam, dayanak ve tanımlar olmak üzere 4 başlıkla birinci bölümü oluşturuyor. Mevzuatın amacı, uzlaştırmaya ait olan usulleri ve esaslarının düzenlenmesini sağlar. Bu düzenlemeyi ise uzlaştırma büroları ve Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı bünyesinde ki usul ve yönetmelikler belirler.

Uzlaşma Yönetmeliği Son Hali

Uzlaşma Yönetmenliğinin son hali şu şekilde olmuştur. Yürürlüğe konmuş olan yönetmeliğe göre uzlaştırmacı olarak görevli olan kişilerin konu ile ilgili bilgi sahibi olması için gerekli olan eğitim kurumlarında eğitim alması zorunlu hale getirilmiştir. Eğitim almaları konuya daha iyi vakıf olmaları açısından daha iyi olacaktır. Uzlaştırma yapacak olan kişilerin görecekleri eğitimi hem uygulamaları hem de teorik biçim de olacaktır. Uzlaştırmacı eğitimini verecek kurumlar arasında ise üniversiteler olduğu gibi Türkiye Adalet Akademisi ve Türkiye Barolar Birliği bulunuyor. Bu eğitim süresi 48 saat olacaktır.Uzlaştırma eğitimi veren üniversitelere göz atabilirsiniz.

Uzlaşma Yönetmeliği Değişiklik

Ceza Mahkemesinin Uzlaşma Yönetmeliği değişiklikleri Resmi Gazete ile yürürlüğe girmiştir. Değişen yönetmeliğinin ikinci maddesin de farklı değişiklikler uygulanmıştır. Bu uygulanan değişiklikler şu şekilde olmuştur. Uzlaştırma kapsamında bulunan bir suçun sonuçlandırılmaması halinde konuyu açıklayan bir dilekçeyle büroya başvurmak gerekiyor. Cumhuriyet savcısının onayı alındıktan sonra uzlaştırma süresi en fazla 20 gün olmak kaydıyla uzatılabiliyor ve bu 2 sefer oluyor.Uzlaştırma Dosyası İşleyişi ve Uzlaştırmacının Görevleri başlıklı yazımızda konuya ek olarak okumanızı öneriyoruz.Ayrıca yorumlarınızı da konu altından belirtebilirsiniz.

Kimler Uzlaştırmacı olabilir? Hangi Meslek Grupları Olabilir?

Müşteri Hizmetleri Departmanında Görev Alacak Kişiler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Evden Yapılacak İşler nelerdir?

UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ VEREN ÜNİVERSİTELER 2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ