uzlasma.org

Uzlaşmada Para İstenir Mi? Ne Kadar İstenir?

Uzlaşmada Para İstenir Mi? Ne Kadar İstenir?

Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre ceza soruşmasında ve davasında herhangi bir anlaşma sağlanamazsa uzlaşma süreci başlatılır. Burada amaç mağdur kişi ve suçlunun arasında mağdurun haklarının korunmasıdır.

Bu süreçte iyi bir avukat ile süreç yasaların belirttiği şekilde sürdürülmelidir. Aksi takdirde süreç uzar ve iki taraf da istediği şeyi elde edemez. Uzlaşma diğer bir adıyla ara buluculuk sürecinde mağdur kişi , karşı taraftan para talebinde bulunabilir.Uzlaşmadaki para talebi hakkında biraz daha detay vermek istiyorum.

Uzlaşmada Ne Kadar Para İstenir?

Uzlaşma sürecinde mağdur kişi karşı taraftan para talebinde bulunma hakkına sahiptir. Ancak bu süreçte her ceza para cezasına çevrilemez. Çünkü yasalar bu duruma izin vermez. Bu süreçte durumu para cezasına çevirmek daha mantıklıdır.

Çünkü hiç kimse küçük olaylar için davalar ve mahkemeler ile uğraşmak istemez. Bu süreçte uzlaştırıcının takibinde , mağdur kişi karşısındaki kişiden dilediğiniz kadar para isteyebilirsiniz. Ancak küçük davalarda genellikle 5.000 TL ile 10.000 TL arasında para istendiği kayıtlara geçmiş durumda. Uzlaşmanın Tazminat Davasına Etkisi başlıklı yazımızdan ise uzlaşma tazminata engel mi? sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Para talebinde bulunan kişinin, suçlu tarafın ödeme yapmasına yardımcı olması süreci kolaylaştırıyor. Burada yapılacak en mantıklı hareket parayı taksit taksit banka hesabına istemek olacaktır.

Bunlarada Göz Atın:

 
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ