Uzlaştırma Bürosu Nedir?

0
581

Uzlaştırma bürosu, ceza soruşturmalarında veya kovuşturmalarında her iki tarafa tarafsız olan bir kimse aracılığıyla uyuşmazlığın giderilmesinin sağlanması için oluşturulmuştur. Uzlaştırma bürosunda uzlaştırmacı fail ve mağdur ile bir araya gelmekte ve mağdurun maddi / manevi zararlarının karşılanması,

Uzlaştırmacı Nereye Şikayet Edilir?

Uzlaştırmacı şikayetleri için uzlaştırma bürosu ile iletişime geçerek bilgi alabilmeniz mümkündür.

Uzlaştırmacı Aylık Geliri

Uzlaştırmacı aylık geliri, her yıl Adalet Bakanlığınca yayınlanan Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi Resmi Tebliği ile belirlenmektedir. 2021 yılı için asgari ücret tarifesi şu şekilde belirlenmiştir:

 1. a) Uzlaştırma sürecinin teklif aşamasında olumsuz sonuçlanması hâlinde; 160-240 TL,
 2. b) Uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde;

1) 2-3 kişinin uzlaştırılması durumunda 481-642 TL,

2) 4-6 kişinin uzlaştırılması durumunda 642-802 TL,

3) 7-9 kişinin uzlaştırılması durumunda 802-962 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin uzlaştırılması durumunda 962-1123 TL,

 1. c) Uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması hâlinde;

1) 2-3 kişinin taraf olması durumunda 240-320 TL,

2) 4-6 kişinin taraf olması durumunda 320-400 TL,

3) 7-9 kişinin taraf olması durumunda 400-481 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda 481-560 TL,

arasında ücret ödenir.

Aylık dosya bazında düşünüldüğünde uzlaştırmacılık yaparak aylık kazanılabilecek gelir miktarı yaklaşık olarak 1500 – 2000 TL Olarak belirlenebilmektedir.

Uzlaştırmacı Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Uzlaştırmacılık sınavı dönemleri, genel olarak yılda iki kez olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte her yıl değişiklik gösterebildiği ve düzenli olarak takip edilmesi gerektiği söylenebilmektedir. Uzlaştırmacı olunabilmesi için yapılacak olan yazılı sınavda 100 üzerinden 70 puan olma koşulu bulunmaktadır. Sınav kapsamında uzlaştırmacı adaylarına 100 soru sorulmakta ve 150 dakika süre tanınmaktadır. Sınav konuları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Mevzuat Bilgisi
 • Uygulama Bilgisi
 • İletişim Bilgisi
 • Müzakere Bilgisi
Uzlaştırmacı Eğitimi Nedir?

Uzlaştırmacı eğitimi, uzlaştırmacı olmak isteyenlere yeterlilik kazandırmak için hazırlanan özel bir eğitimdir. Uzlaştırmacı sınavına girmeye hak kazanabilmek için uzlaştırmacı eğitimlerini tamamlamış olmak gerekmektedir. Eğitim kapsamında minimum 12 saat uygulamalı eğitim 36 saat ise teorik eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Tüm derslerin 1/12’sine katılmayan adaylar eğitimde başarısız sayılmaktadır. Eğitim programları üç ana içerik dahilinde gerçekleştirilmektedir. Bu içerikler ise şu şekildedir:

 • Uzlaştırma
 • İletişim
 • Müzakere Teknikleri
Uzlaştırmacı Eğitimi Nereden Alınır?

Uzlaştırmacı eğitimi alınabilecek yerler kapsamında ilk başvurulabilecek eğitim kurumu, üniversitelerin hukuk fakülteleridir. Bunun yanında Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Adalet Akademisi de dönemsel olarak eğitim sunan diğer kurumlardır. Eğitim programlarının ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte genel olarak 750 – 2000 TL civarında bir eğitim ücreti olduğu söylenebilmektedir.

Uzlaştırmacı Sınavına Kaç Kişi Başvurdu?

Uzlaştırmacı sınavına başvuran kişi sayısı her sene değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte 2021 yılı için 30 Mayıs 2021 tarihinde yapılan sınava 40 bin adayın girdiği söylenebilmektedir. Bakanlık 2021 yılı için 5000 kişilik uzlaştırmacı kadrosu ilan etmiştir.

Uzlaştırmacı Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Uzlaştırmacı sınavı başvurusu, https://uzlastirmaci.uyap.gov.tr/main/uzlastirmaci/giris.jsp adresi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapılabilmesi için E-Devlet sistemini kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet Kapısı girişleri, şifre, elektronik imza ve mobil imza yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru için ihtiyaç duyacağınız belgeler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Diploma veya bitirme belgesinin kopyası
 • Varsa denklik belgesi
 • Uzlaştırma eğitimlerini tamamladığınızı gösteren belge

Uzlaştırmacı sınavlarında tarafınızdan talep edilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi bir durumda sınav sonuçları hesaplaması aşamasında belgeleriniz iade edilmekte ve uzlaştırma sınavınız geçersiz olarak kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin