uzlasma.org

Uzlaştırma Eğitimi Nedir?

Uzlaştırma Eğitimi Nedir?

Uzlaştırma eğitimi nedir? sorunun cevabından önce Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında uzlaşmanın tanımının yapılması yerinde olacaktır. Uzlaşma; şikâyete tabi olmakla beraber ayrıca uzlaşmaya tabi suçlarda şüpheli ve mağdurun veya suçtan zarar gören kişi arasında uzlaştırma eğitimi almış kişilerce aracılık yapılarak uyuşmazlığın çözüme kavuşturulmasıdır. Uzlaştırmacılar; uzlaşma konusunda ve CMK Uzlaşma hükümlerine vakıf kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle uzlaşma sırasında uygulanacak hukuki kuralların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla verilen eğitimlere uzlaştırma eğitimi adı verilmektedir.

Uzlaştırmacı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Uzlaştırmacı eğitimine kimler katılabilir sorusu ile birlikte daha çok uzlaştırmacı olmanın şartları merak konusu olmaktadır. Uzlaştırmacı olabilmek için dolayısıyla uzlaştırmacı eğitimlerine katılabilmek için bir takım şartlar belirtilmiştir. Hukuk, Siyasal Bilimler, İktisadı ve İdari Bilimler, İşletme veya İktisat Fakültelerinden mezun olmuş kişiler uzlaştırmacı olabilirler. Ancak bu bölümlerden mezun olabilmek şartı tek başına uzlaştırmacı eğitimi için yeterli değildir. Ayrıca; Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İş Hukuku veya Sosyal Güvenlik Hukuku derslerinden herhangi ikisini eğitim olarak almış olmaları gerekmektedir. Yukarıda belirtilen uzlaştırmacı olabilme şartlarını taşıyarak sınavlarda başarılı olan kişiler uzlaştırmacı eğitimine katılmaya hak kazanmaktadırlar.

Uzlaştırma Eğitimi Veren Kurumlar

Uzlaştırma eğitimi veren kurumlar başta bünyesinde hukuk fakültesi barındıran üniversitelerdir. Ayrıca Türkiye Barolar Birliği uzlaştırma eğitimi veren bir başka kurumdur. Bu kurumlar tarafından verilen eğitimleri tamamlayan kişiler uzlaştırmacı eğitimini tamamlamış olarak kabul edilmekte ve kendilerine bu eğitimleri tamamladıklarına dair sertifika verilmektedir. Uzlaştırma eğitimi veren kurumlar düzenli olarak Adalet Bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. Güncel şekilde uzlaştırmacı eğitimi veren kurumlara ulaşmak için www.alternatifcozumler.adalet.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.