uzlasma.org

UZLAŞTIRMA GİDERLERİ (MASRAF) NASIL BELİRTİLMELİ

UZLAŞTIRMA GİDERLERİ (MASRAF) NASIL BELİRTİLMELİ

Uzlaştırmacıların dosyayı teslim aldıktan rapor sundukları sürece kadar bazı giderleri olmaktadır. Bunlardan en geçerlisi dosyayı teslim etmek için veya tebligat ve talimat göndermek için adliyeye gittikleri, ayrıca taraflar görüşmek üzere bulundukları il merkezi veya ilçelere gittikleri yol masrafıdır. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün 16/02/2019 tarihli bir görüş yazısında “zorunlu bir masraf olmayan yiyecek, içecek ve konaklama giderleri ile uzlaştırmacının Uzlaşma Teklif Formu veya Uzlaştırma raporu gibi, görevinin gereği olarak büroya teslim etmek zorunda olduğu belgelerin çıktı (kırtasiye) maliyetlerinin uzlaştırmacı gideri kavramı içerisinde değerlendirilemeyeceği” belirtilmiştir.

Peki uzlaştırmacı yaptığı bu masrafları nasıl sunmalıdır?

Yapılan masrafların raporun kıyısında, köşesinde, altında bir yerde belirtilmesi hem Cumhuriyet savcısının değerlendirmesi açısından, hemde gözden kaçma olasılığına istinaden pek sağlıklı olmayacaktır. Dolayısıyla BURAYA TIKLAYARAK indirebileceğiniz bir masraf belgesi düzenledim. İlla bu şablonu kullanmak zorunda değilsiniz tabiki, kendiniz buna benzer bir evrak düzenleyebilir veya başka bir örnek şablon kullanabilirsiniz. Raporunuzu sunarken ekine bu masraf belgesini de ekleyip yaptığınız masrafları kalem kalem belirtmeniz hem ödenmesi açısından, hem de fark edilebilmesi açısından daha kolaylık sağlayabilecektir.

Ayrıca yine 16/02/2019 tarihli görüş yazısında yapılan yola ilişkin bilet, fiş vb. gibi evrakların temin edilebiliyor olması halinde masraf belgesine ek olarak sunulması, en son beyana başvurulması gerektiği belirtilmiştir. Mümkünse otobüs bileti vb. gibi gidere ilişkin belge temin edip sunabilirsiniz. Fatura, bilet vb. temini olmasa bile Şoförler Odası’ndan mutat vasıta fiyatlarını gösterir bir çizelge alınıp sunulması gerektir. Bu tarz belgelerin ibraz edilmesi bütçe ve harcama disiplini yönünden daha etkili olacaktır.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ