uzlasma.org

Uzlaştırma İle İlgili Karar Türleri

Yapılan uzlaştırma işlemleri öncesinde ve sonrasında verilen bazı kararlar mevcuttur. Bu yazımızda kısaca bunları inceleyeceğiz.

Uzlaştırma İle İlgili Karar Türleri

Yapılan uzlaştırma işlemleri öncesinde ve sonrasında verilen bazı kararlar mevcuttur. Bu yazımızda kısaca bunları inceleyeceğiz.

1-) Uzlaştırma Bürosuna Gönderme Kararı:

Dosya Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmeden önce soruşturma Cumhuriyet savcısı tarafından kamu davası açılmasına yeter somut delil toplanma işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler bittikten sonra dosyanın uzlaştırma işlemleri için büroya gönderilmeden önce yapılan son işlem Uzlaştırma Bürosuna Gönderme Kararı düzenlemektir.

2-) İddianame

Uzlaştırma işlemleri neticesinde uzlaşmanın olumsuz olması halinde düzenlenen karar türüdür. Uzlaşmaya tabi olmayan suçlar içinde kullanılır. Yani yürütülen bir soruşturma hakkında dava açılmasına yönelik tüm koşullar oluştuğunda iddianame düzenlenerek dava açılır.

3-) Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar

Bu karar soruşturma aşamasında kamu davası açılmasına yeter delil bulunmadığı, şikayetten vazgeçildiği, yani dava açılmayacak tüm hallerde kullanılan karar türüdür. Uzlaştırma işlemleri tamamlandığında eğer sonuç olumlu olursa, yani uzlaşma edimsiz olarak veya tüm edimler yerine getirilmiş olarak sağlanırsa, neticesinde Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar (KYOK) bir diğer adıyla Takipsizlik Kararı verilir.

4-) Soruşturma Bürosuna Gönderme Kararı

Dosya uzlaştırma işlemleri için Uzlaştırma Bürosu’na gönderilir ancak dosyada soruşturma yönünden herhangi bir eksik var ise Soruşturma Bürosuna Gönderme Kararı düzenlenerek dosya Uzlaştırma Bürosuna Gönderme Kararı yazan savcı kimse bu eksiklikleri gidermek üzere ona geri gönderilir. Bu karar yukarıda anlattığım tüm kararlarla birlikte Cumhuriyet başsavcısı görüldüsüne tabidir. Yani kararı Cumhuriyet savcısı yazar, Cumhuriyet başsavcısı onaylar.

Karar türleri bu şekildedir. Yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ