uzlasma.org

Uzlaştırma Nedir ?

Uzlaştırma Nedir ?

Uzlaştırmacı ile ilgili bilgilerden önce uzlaşmanın tanımını yaparak başlamak doğru olacaktır.

Uzlaştırma Nedir? Öncelikle bunun tanımıyla başlayalım.Ardına ise sık sorulan sorulardan bir tanesi olan uzlaştırma ile ara buluculuk arasındaki farkı özetleyelim.Uzlaştırma alternatif bir çözüm yoludur. Adil ve ilkeli bir üçüncü kişinin , taraflara çeşitli çözüm yolları sunarak uyuşmazlığın ortadan kalkmasını amaçlayan çözüm yöntemidir.Eğer uzlaşma sağlanırsa, suçtan mağdur olan kişinin suç şüphelisi ile anlaşması nedeniyle ceza yargılaması sona erer. Uzlaştırma işlemlerinden önce şikayete tabi suçlardan şikayetten vazgeçilirse uzlaştırmadan yararlanılamaz.

Uzlaştırmanın Ara buluculuktan Farkı

Uzlaştırma , Ceza davalarında söz konusu olan bir Kurum.İkisi arasındaki en büyük fark Uzlaştırma da , uzlaştırma kurumuna başvurma esnasında tarafların rızası yoktur.

Uzlaştırma kapsamında ceza yasasında şikayete tabi suçlar ya da şikayete tabi olup olmasına bakılmaksızın uzlaştırma kapsamında olan suçlar bakımından söz konusu olan bir kurum.Birçok kişinin merak ettiği uzlaştırma ile ara buluculuk arasındaki farkları sizler için özetledik.

Bu makalemizde Uzlaştırmanın ne demek olduğunu ve ara buluculuktan farkına yer verdik. Uzlaştırmacı ile ilgili sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz yazımız ise yayınlanmıştır.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ