uzlasma.org

UZLAŞTIRMACI SINAVI 2021

UZLAŞTIRMACI SINAVI 2021

Uzlaştırma eğitimi ve sertifikasını alan herkes, Uzlaştırmacı sınav tarihinin ne zaman, sınav başvuru tarihi gibi sorular soruyor. Uzlaştırmacı sınavı 2019 yılında 2 defa (24 Nisan 2019 ve 30 Kasım 2019) yapılmıştı. Geçen sene tüm dünyayı etkisi altına alan ve kasıp kavuran covid virüsü sebebiyle sınav askıya alınıp ertelenmişti. Uzlaştırmacı sınavı yeni tarihi ise 9 Mayıs 2021 tarihi olarak belirlendi. Sınav tarihi ve detaylarıyla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Peki 2021 uzlaştırmacı sınavında kaç soru var, sınav ücreti nedir, sınav konuları neler gibi soruları cevaplayacağız.

 Uzlaştırmacılık Sınavı 2021 De Kaç Soru Var?

Uzlaştırmacı sınavında 100 adet soru sorulmaktadır. Sorular 5 seçeneklidir(A-B-C-D-E şeklinde çoktan seçmeli). Sınav süresi 150 dakikadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürür şeklinde bir uygulama yoktur. O yüzden tüm soruların işaretlenmesinde ve soruları boş bırakmamakta fayda var. Sınavdan 70 ve üzeri puan alan adaylar “Başarılı” sayılacak. 70 puanın altında alan adaylar ise “Başarısız” sayılacaktır. Ancak yapılan son değişiklikle başarı puan sistemi biraz farklılaştı. Farklılaşan yeni sistemde kontenjana bağlı olarak en düşük puanı alan kişilerde uzlaştırmacı olabilecekler. 

Uzlaştırmacılık Sınavı 2021 Ücreti Ne Kadar?

İlk yapılan uzlaştırma sınav ücreti 135 (yüz otuz beş) TL idi. Geçen yılda tahmin edilen ücret 150 (yüzelli) TL idi.

Bu sene, kimlik numaralarını içeren liste 15 Mart 2021 tarihinde Anadolu Üniversitesine (AOF) gönderilecektir. Sınav başvurusu yapmak isteyen her aday üniversiteye KDV dahil 190 (yüz doksan) TL ödeyecektir.

Uzlaştırmacılık Sınavı 2021 Konuları Neler?

2021 uzlaştırmacı sınav konuları:

 • Mevzuat (Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği, CMK, TCK,  Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi)
 • Uygulama
 • İletişim
 • Müzakere

Başlıklı konulardan oluşmaktadır.

Uzlaştırmacılık Sınavı 2021 Kuralları

 1. Sınav süresi 150 dakikadır.
 2. Sınavın ilk 50 dakikası ve son 15 dakikası içerisinde, sınavınızı tamamlasanız bile salondan çıkmanıza izin verilmez. Herhangi bir nedenle salondan çıktığınız an, tekrar sınava devam etmenize izin verilmeyecektir. 
 3. Yanlış cevaplarınız dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle kitapçıktaki tüm sorular için size doğru gelen seçeneği işaretleyerek cevapsız soru bırakmamanız yararınıza olur.
 4. Sınava girmek için gerekli belgelerinizin tümünü yanınızda bulundurun ve sınav başlamadan önce sıranızın üzerine bırakınız
 5. Sınav süresince diğer adaylarla ve görevlilerle konuşmak ve soru sormak yasaktır. Aynı şekilde görevlilerin de adaylarla yakından ve alçak sesle konuşmaları veya herhangi şekilde iletişim kurmaları yasaktır. Gerekli durumlarda görevliler yerinizi değiştirebilir.
 6. Soru kitapçığınızı aldığınızda sayfalarına hızlıca bakarak hatalı yada eksik baskı olup olmadığını kontrol ediniz. Hata/eksik olması durumunda kitapçığınızın değiştirilmesi için derhal sınav görevlilerine başvurunuz. Sınav görevlileri sınavın başladığını belirtmeden kitapçığınızı tekrar açmayınız
 7. Cevap kağıdı üzerine test grubunu (kitapçık türünü) kodlamayan veya birden fazla kez grubu kodlayanların sınavları geçersiz sayılır.
 8. Cevap kağıdınıza yazacağınız her türlü yazı ve yapacağınız bütün işaretlemeler için koyu yazan siyah kurşun kalem kullanmalısınız. Farklı bir kalem (tükenmez, mürekkepli, pilt, renkli vb.) kullananların sınavları geçersiz sayılır.
 9. Cevap kağıdı üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde, iz bırakmayan bir silgi kullanmanız gerekir. Cevap kağıdınızı buruşturmayınız, katlamayınız ve üzerine gereksiz yere hiçbir işaret koymayınız.
 10. Cevaplarınızı, cevap kağıdında ilgili test için ayrılmış olan alana, cevap yerinin dışına taşmadan işaretleyiniz. Soru kitapçığı üzerinde yapılan işaretlemeler değerlendirmeye alınmayacaktır. 
 11. Her sorunun tek bir doğru cevabı vardır. Bir soru için birden çok cevabı işaretler veya taşırırsanız, o soruyu yanlış cevaplamış sayılırsınız.
 12. Size verilen cevap kağıdının üzerinde yazan kimlik bilgilerinizi kontrol ediniz, ilgili alanları eksiksiz doldurarak imzalayınız. Bu bilgiler size ait değil ise, kağıt üzerinde hiçbir işlem yapmadan görevlileri uyararak size ait cevap kağıdını isteyiniz. Başkasına ait cevap kağıdı kullanan adaylarının sınavları geçersiz sayılır.
 13. Soru kitapçığınızdaki ilgili alanları eksiksiz doldurarak imzanızı atınız. Soru kitapçığınızın sayfalarındaki boş yerleri müsvedde amacıyla kullanabilirsiniz. 
 14. Cevap kağıdınızda belirtilen kitapçık kodu ile soru kitapçığının kodunu karşılaştırınız. Aynı değilse, sınav görevlilerine durumunuzu bildirerek doğru kitapçığın verilmesini talep ediniz. 
 15.  Aşağıdaki durumlarda sınav görevlileri tarafından Salon Sınav Tutanağı düzenlenerek ilgili adayların sınavları geçersiz sayılacaktır: a) Sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uymamak, sınav düzenini bozmak, b) Çanta, cüzdan, kolye, küpe, yüzük, bilezik, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalar (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşya (şeffaf veya numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartları, cep telefonu, cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türden bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, kamera, kulaklık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, elektronik sözlük vb. depolama yapan, kayıt veya veri aktarma cihazları; metal içerikli eşyalar, her türlü kesici ve delici alet, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneler, kâğıt, kitap, sözlük, defter, not vb. dokümanları; pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, içecek (su hariç) ve yiyecek vb. gıda maddelerini, ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri vede araçları yanında bulundurmak, c) Sınav sırasında kalem, silgi vb. araç-gereç paylaşımında bulunmak, ç) Cevapları, cevap kağıdı dışında bir yere yazmak ve sınav salonundan dışarı çıkarmak, d) Sınava girebilmek için gerekli belgeleri eksik olduğu halde sınava katılıp, cevap kağıdında işaretleme yapmak, e) Sınav görevlileri tarafından adayın kimliğinden şüphe duyulması, f) Cevap kağıdını ve/veya soru kitapçığını sınav görevlilerine eksiksiz ve sağlam şekilde teslim etmemek, sınav salonu dışına çıkarmak, g) Kopya çekmek, vermek, çekilmesine yardımcı olmak vb. eylemlerde bulunmak, h) Kendisi yerine başkasını sınava sokmak,
 16. Sınav bitiminde, cevap kağıdınızı ve soru kitapçığınızı salon görevlilerine eksiksiz biçimde teslim etmeniz gerekir. Sınav bittikten sonra gönderilen cevap kağıtları dikkate alınmayacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. nihal dedi ki:

  2019 da sinav olmadi 2 kez yapildi yazmissiniz

BİR YORUM YAZ