uzlasma.org

Uzlaştırma Asgari Ücret Tarifesi Yayımlandı! 2021

Uzlaştırma Asgari Ücret Tarifesi Yayımlandı! 2021

Son günlerde merak konusu olan uzlaştırma ücret tarifesi vatandaşlar tarafından irdelenen konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Adalet Bakanlığı kapsamında yapılan uzlaştırma ücret tarifesi toplantısında 2021 yılı uzlaştırma asgari ücret tarifesi tam olarak resmi gazete üzerinde yayınlanarak yürürlüğe girdi. Resmi gazete üzerinde yayınlanan ücret tarifesi vatandaşların merakların son bulmasına yol açtı. Karar verilen uzlaştırma ücret tarifesine göre uzlaştırma süreci içerisinde teklif aşamasının olumsuz sonuçlanması halinde uzlaştırıcı kişiye 160 – 240 TL, uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması durumunda ise 2 ila 3 kişinin uzlaştırılması sonucunda 481 – 642 Tl, 4 ila 6 kişinin uzlaştırılması sonucunda 642 – 802 Tl, 7 ila 9 kişinin uzlaştırılması sonucunda 802 – 996 TL, 10 ila daha fazla kişinin uzlaştırılması sonucunda ise 962 – 1123 TL arasında ödeme yapılacaktır.

Uzlaştırıcıya ise uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması durumunda 2 ila 3 kişinin taraf olması sonucunda 240 – 320 Tl, 4 ila 6 kişinin taraf olması sonucunda 320 – 400 Tl, 7 ila 9 kişinin taraf olması sonucunda 400 – 481 tl 10 ve daha fazla kişinin taraf olması sonucunda ise 481 – 560 TL arasında bir ücret ödenecek.

            5271 numaralı Ceza Mahkemesi Kanunu’nun 253. maddesi gereğince uzlaştırma müessesesi uzun süreli düzenlenmiştir. 253. maddenin 22. fıkrasında bulunan uzlaştırmacıya yapmış olduğu mesai ve emek sonucunda bir ücret ödeneceği kesinlikle belirtilmiştir. Uzlaştırmacıya tamamen Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen bir tarifeye göre ücret ödenir. Uzlaştırmacı ücreti ve de diğer uzlaştırma giderleri  yargılama giderleri neticesinde sayılır. Uzlaşmanın gerçekleşmesi sonucunda ise bu giderler devlet hazinesi tarafından karşılanmaktadır.

Uzlaştırmacılar soruşturma evresinde veya kovuşturma evresinde tamamen görev alabilmektedirler. Ancak söylediğimiz her iki aşama içerisinde de Cumhuriyet Başsavcılıkları altındaki uzlaştırma büroları kapsamında görev yapmaktadırlar. Bu bürolarda yetkili ve görevli Cumhuriyet Savcılarından idari talimatı alırlar. Uzlaştırmacıların uzlaştırma süresi boyunca bağımsızlığı ve özerkliği tamamen ayrıdır. Uzlaştırmacı, uzlaştırma süresi boyunca bir takım masraflar yapabilmektedir. Uzlaştırmacının yapmış olduğu bu masraflar yine belirtilen tarife çerçevesinde değerlendirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ