Uzlaştırmacı Ayda Kaç Dosya Alır ve Uzlaştırmacı Maaşı

0
70

Uzlaştırmacı olduktan sonra ayda kaç dosya alabileceğinizi ve ortalama olarak gelir durumunuzu merak ediyorsanız sizler için özel bir yazı hazırladık.Uzlaştırmacı maaşı ne kadar? Uzlaştırma dosya dağıtımları nasıl oluyor? 2020 yılı güncellemeleriyle birlikte, sorularınızın cevabı bu yazımızda…

Uzlaştırmacılara Dosyalar Nasıl Verilmektedir?

Uzlaştırmacı ayda kaç dosya alır sorusundan önce uzlaştırmacılara dosyaların nasıl verildiği bilgisini sunalım.Uzlaştırmacılara, dosya dağıtımı dosya tevzisi puanlama sistemi ile yapılmaktadır. Usul olarak, Cumhuriyet Başsavcılıkları Uzlaştırma Büroları’na tevzi edilen her dosya taraf sayısı, suç türü gibi kriterlere göre belirli puan almaktadır. Uzlaştırma Bürosunca kayıt alınan dosyalar, UYAP sistemi tarafından, uzlaştırmacı listesinde yer alan uzlaştırmacılara puanlama sistemine göre otomatik olarak atanmaktadır. Uzlaştırmacılar ise e-devlet uzlaştırmacı ekranlarından dosya takibi yapabilmekte, dosyayı inceleyip kabul ya da red işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

E-Devlet uzlaştırmacı ekranlarında, yargı çevresindeki ortalama uzlaştırma puanı ve bireysel puan görünmektedir. Atama işlemi şu şekilde gerçekleşmektedir;

Uzlaştırmacı atandığı dosyadaki taraflar,suçlar gibi kriterler baz alınarak puanlamaya tabi tutulmaktadır. Uzlaştırma puanı, yargı çevresi ortalama uzlaştırmacı puanının altında olan uzlaştırmacılara otomatik tevzi sistemi ile dosya ataması yapılır. Uzlaştırmacılar atandıkları dosyalarda uzlaşma sağlamaları ya da sağlayamamaları ile belirli puanlar alırlar. Bu sayede ortalama puan yükselmekte, aynı zamanda uzlaştırmacıların puanları da yükselmektedir.

Uzlaştırmacılara Atanan Dosya Sayısı ve Alınan Dosya Sayıları

Yargı çevrelerinde uzlaştırmacı sayılarındaki ve başvurulardaki artış sebebi ile, aylık bazda uzlaştırmacılara düşen dosya sayısı da oldukça düşmüştür.

Son uzlaştırmacı sayıları ve otomatik tevzi sistemi ile birlikte, aylık ortalama bazda bir uzlaştırmacıya 2-5 arasında dosya ataması yapılmaktadır. Uzlaştırmacıya göre değişeceği ve uzlaştırmacıların dosya reddetme hakkı da göz önüne alınarak, bir uzlaştırmacıya 2-5 arasında aylık uzlaştırma dosyası ataması yapıldığı kabul edilebilirdir.

Uzlaştırmacı Ücretleri Ne Kadar ? Uzlaştırmacı Ayda Kaç Para Kazanır ?

09/02/2020 tarih ve 31034 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Adalet Bakanlığı 2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi Resmi Tebliği ile,

a) Uzlaştırma sürecinin teklif aşamasında olumsuz sonuçlanması hâlinde; 145-218 TL,

b) Uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde;

1) 2-3 kişinin uzlaştırılması durumunda 436-582 TL,

2) 4-6 kişinin uzlaştırılması durumunda 582-727 TL,

3) 7-9 kişinin uzlaştırılması durumunda 727-872 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin uzlaştırılması durumunda 872-1018 TL,

c) Uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması hâlinde;

1) 2-3 kişinin taraf olması durumunda 218-290 TL,

2) 4-6 kişinin taraf olması durumunda 290-363 TL,

3) 7-9 kişinin taraf olması durumunda 363-436 TL,

4) 10 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda 436-508 TL ödeneceği bildirilmektedir.

Yukarıda belirtilen ücret tarifeleri, bir uzlaştırmacının bir ayda alabileceği dosya sayıları da hesaba katıldığında, ortalama bir uzlaştırmacının aylık bazda kazanacağı ücret de, maksimum bazda ortalama 1500-2000 TL civarında olacaktır. Konumuza ek olarak Uzlaştırmacı Olunmalı mı? Yorumlar Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.Sizler de yorum kısmından yorumlarınızı belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin