uzlasma.org

Uzlaştırmacı Kimdir, Nasıl Uzlaştırmacı Olunur?

Uzlaştırmacı Kimdir, Nasıl Uzlaştırmacı Olunur?

Öncelikle Uzlaştırmacı Nedir? Tanımını yaparak makalemize başlayalım.Uzlaştırmacı, CMK 253 maddesinde tanımlanmış, uzlaşmaya tabi suçlarda, taraflar arasında görüşme gerçekleştirerek, kamu davası açılması öncesinde işlemler gerçekleştirmekle görevli kişilerdir.

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

Uzlaştırmacı olabilmek için;

  • Türk vatandaşı,
  • Tam ehliyet sahibi,
  • Kasten işlenmiş bir suçtan mahkum olmamış,
  • Uzlaştırmacı eğitimini tamamlamış ve
  • İlgili eğitim şartlarını sağlıyor olmak gerekir.

              Hukuk mezunlarının yanı sıra belirli sayıda hukuk dersi verilen bazı fakültelerin mezunları ilgili eğitimi alarak uzlaştırmacı olabilir. Buna göre dört yıllık; İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler, İşletme ve İktisat fakültesi programlarından mezun olarak Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Hukuk Başlangıcı, Hukuka Giriş, Hukukun Temel Kavramları, Borçlar Hukuku, İş Hukuku ve Ticaret Hukuku derslerinden en az iki tanesini başarı ile tamamlamış kişiler uzlaştırmacılık için başvuruda bulunabilir.Uzlaştırma eğitimlerine katılmak için ise bu şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Uzlaştırmacı Nasıl Atanır ?

Şimdi ise akıllardaki en önemli sorulardan birisi olan uzlaştırmacı nasıl atanır konusuna değineceğiz.Uzlaştırmacılar, uzlaştırma eğitimi alarak, eğitim sonunda Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının düzenlemiş oldukları sınava girmek zorundadır. Sınava giren uzlaştırmacı adayları belirlenen 70 puan barajını geçtikleri taktirde, uzlaştırmacı adayları hakkında güvenlik soruşturmaları gerçekleştirilmekte, güvenlik soruşturmalarında bir sıkıntı olmayan ve yeterli şartları taşıyan adaylar Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından uzlaştırmacı siciline kaydedilir ve resmen görevlendirilerek her yıl yayınlanan listeye eklenmektedirler.

31 Aralık 2019 tarihli 4. mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile, uzlaştırmacı başvuruları barajı geçen tüm adayların uzlaştırmacı niteliği kazanması ibaresi değişmiş, uzlaştırmacı görev alanı içerisinde ihtiyaç duyulan sayı kadar en yüksek puandan başlanarak puan sıralamasına göre alım yapılacaktır. Birçok kişinin merakla beklediği 2020 Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman? adlı konumuza göz atabilir ve konu hakkında yorumlarınızı belirtebilirsiniz.

Kimler Uzlaştırmacı olabilir? Hangi Meslek Grupları Olabilir?

Müşteri Hizmetleri Departmanında Görev Alacak Kişiler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Evden Yapılacak İşler nelerdir?

UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ VEREN ÜNİVERSİTELER 2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ