uzlasma.org

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?

Uzlaştırmacı kimdir?

Cumhuriyet savcılığının onayı ile görevlendirilmiş olan, sanık ya da şüpheli ile suçtan dolayı mağduriyete maruz kalan kişi arasında gerçekleşen uzlaştırma görüşmelerini tarafsız bir şekilde yöneten ve idare eden avukat veyahut hukuk öğrenimi görmüş kişidir.
Uzlaştırmacı olabilmek için uzlaştırmacı eğitim programlarına katılmak gereklidir. Uzlaştırmacı eğitimi almayan kişiler uzlaştırmacı sınavına girmeye hak kazanamamaktadır. Uzlaştırmacı eğitimlerinde en az 12 saat uygulamalı eğitim ve en az 36 saat de teorik eğitim almak zorunludur. Tüm derslerin 1/12 sine katılmayan kişilerin eğitim ile ilişkisi kesilmektedir. Buna göre toplam 48 saat olan derslerin en az 45 saatine katılmak gerekmektedir.


Kimler uzlaştırmacı olabilir?

 

Nasıl Uzlaştırmacı olunur? Bu konuyu daha detaylı ‘Kimler Uzlaştırmacı olabilir? Hangi Meslek Grupları Olabilir?’ konumuzdan inceleyebirsiniz. Bu sayfa da anlatmak gerekir ise Üniversitelerin hukuk fakültesinden mezun olan hukuk öğrenimi görmüş kişiler uzlaştırmacı olabilmektedir.

Hukuk bilgisi ya da hukuka ders programlarında yeterli seviyede yer veren iktisat, siyasi bilgiler, maliye ve idari bilimler alanlarından en az 4 (dört) yıllık lisans eğitimi alan kişiler de uzlaştırmacı olabilmektedir. Ancak üniversitelerin Siyasi Bilgiler Fakültesi, İktisat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi mezunu olan kişilerin uzlaştırmacı sınavına başvurabilmeleri için aşağıdaki hukuk alanı derslerinden en az ikisini almış olması gerekmektedir. Bunlar;

 

  • Ceza Hukuku (Özel Hükümler),
  • Ceza Hukuku(Genel Hükümler)
  • Anayasa Hukuku,
  • İş Hukuku,
  • Ceza Muhakemesi Hukuku,
  • Ticaret Hukuku,
  • Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk,
  • Borçlar Hukuku.


Uzlaştırma eğitimi nedir?

Uzlaştırmacı eğitimi, şüpheli durumunda bulunan sanık veya şüpheli ve suça maruz kalarak mağdur konumda olan kişi ile birlikte çalışarak, içerisinde bulunulan mevcut problemli durum hakkında çalışma ve adalet sistemi çerçevesinde çözüm oluşturabilme yoluyla yeterlilik kazandırma eğitimidir. Eğitimleri genelde üç ana içerik kısımda gerçekleştirilir. Bunlar; Uzlaştırma Bölümü, İletşim Bölümü ve Müzakere Teknikleri Bölümü’dür.


Uzlaştırmacı eğitimleri nereden alınır?


Uzlaştırmacı olabilmek için öncelikle eğitimini almak gereklidir. Uzlaştırmacı eğitimi üniversitelerin hukuk fakültelerinden alınabildiği gibi, Türkiye Barolar Birliği veya Türkiye Adalet Akademisi tarafından da alınabilmektedir. UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ VEREN ÜNİVERSİTELER için yazımıza göz atabilirsiniz.
Uzlaştırmacı eğitim program ücretleri üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Genellikle ücretler 800 TL ile 2000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Eğitim programlarının içerikleri ise yukarıda da verilmiş olan hukuk fakültesi dersleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ