uzlasma.org

Uzlaştırmacıya ayda kaç dosya gelir?

Uzlaştırmacıya ayda kaç dosya gelir?

Uzlaştırmacılardan bir araya gelerek kurduğu Onarıcı Adalet Platformu uzlaştırmacılık eğitimleri konusu ile alakalı kamuoyunu uyardı. Konuyla alakalı yazılı açıklama yapan platform üyeleri, uzlaştırmacılık eğitimi ardından imtihan neticesinde mesleğe ismim atarak aylık 16 bin lira gelir elde edilebileceğine dair yayınlanan haberlerin doğruyu yansıtmadığını belirtti.

Kamuoyunun hatalı bilgilendirildiğini ve uzlaştırmacı adaylarına hatalı bilgi aktarıldığının belirtildiği bildirimde şu sözlere yer verildi:

Uzlaştırmacıya ayda kaç dosya gelir?

“Haberde iddia edildiği gibi yalnızca uzlaştırmacı eğitimini alabilmek uzlaştırmacı olmak amacıyla yeterli değildir. Eğitim ardından Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı doğrultusundan oluşturulan imtihanda baraj puan olan 70 ve üzeri not alınması gerekir.

Hem de imtihanda başarılı olan uzlaştırmacı adayları emniyet soruşturmasına tabi tutulmaktadır. Emniyet soruşturmasını geride bıraktığımız uzlaştırmacı adayları, Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı doğrultusundan sicile kaydedilerek uzlaştırmacı sıfatıyla adeta vazifelendirilmektedir.

Daha sonra uzlaştırmacılara UYAP sistemi üzerinden, otomatik tevzi ile başarı puanına göre vazifelendirme yapılarak dosya verilmektedir. Bir uzlaştırmacıya ayda verdiği dosya adedi ortalama 2’dir. Zira sahip olunan uzlaştırmacı adedi son derece yüksektir. Mesela daha evvelce 300 uzlaştırmacının vazife aldığı Anadolu Adliyesi’nde şu an 1380 uzlaştırmacı vazife yapmaktadır. Türkiye genelindeki bu sayı ise 27 bindir.

Dosya başına uzlaştırmacıya ödenecek ücret ise 31 Aralık 2018 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan 2019 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi ile belirlenmiştir. Hem de aynı anda elinde 5 dosya tespit edilen uzlaştırmacıya yeni dosya verilmemektedir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ