uzlasma.org

Vergi Uzlaşma Yönetmeliği ve Uzlaşma Oranı

Vergi Uzlaşma Yönetmeliği ve Uzlaşma Oranı

Vergi Uzlaşma Yönetmeliği’nin amacı, vergi mükelleflerine tebliğ edilen ceza ihbarnamelerinde belirtilen vergi borçları ile bunların cezaları toplamlarına ilişkin olarak, mükelleflerin borçlarını ödemek amacıyla devletle anlaşma yoluna gitmesi olarak özetlenebilir.

Vergi Dosyalarında Uzlaşma

Vergi dosyalarında uzlaşma, bir vergi mükellefine vergi ya da ceza kesildiği taktirde, borçlu tarafın dava açmadan vergi ile birlikte cezayı ödeneceğini belirterek uzlaşma yoluna gitmesi anlamına gelmektedir. Kurulacak komisyonda taraflar arasında “pazarlık” yapılarak, uygun bir ödeme planı ve indirim sağlanması amaçlanmaktadır. Mükellefin üzerine yüklü vergi borcunu ve cezasını zamanında ödememesi uzlaşma koşullarını kaldırmamaktadır.

Vergi Cezası Uzlaşma Oranı

Vergi Uzlaşmalarında hesaplanan tutarlara, mükelleflerin ana vergi borçları, damga vergisi, resim vergisi gibi tutarlar ile gecikme zammı gibi tutarlar da eklenmektedir. Normal şartlar altında mükelleflere çıkarılan ihbarname ile cezalar ile ana borcun tamamının ödenmesi mükelleften istenmektedir. Uzlaşma yoluna gidildiği taktirde ise, mükellef ile komisyon arasında yapılan görüşmelerde, genellikle vergi cezalarının tamamına yakını silinmektedir.

Ana vergi borçları bakımından ise işlemler biraz daha farklı yürümektedir. Şöyle ki, komisyonlar tarafından vergi borçlarına ilişkin dosyalar ayrı ayrı incelenmektedir. Dosyanın durumu, mükelleflerin ödemedeki zafiyetlerindeki haklılık gibi hususlar ayrı değerlendirilerek, vergi borçları %3’lerden %95’lere varan indirimler uygulanabilmektedir. Burada dosyadan dosyaya, komisyondan komisyona farklılıklar yaşanabileceğini unutmamak gerekmektedir.

Uzlaşma yoluna gitmek için, tebliğ edilen vergi ceza ihbarnamelerinin tebliğinden itibaren 30 gün içinde ilgili vergi dairesine dilekçe vermek gerekmektedir.

2019 – 2020 Yılları İçin Vergi Cezası Uzlaşma Oranları adlı makalemiz de bu konuya daha detaylı bir şekilde ele aldık.Sizler için iyi bir rehber olacaktır.

Kimler Uzlaştırmacı olabilir? Hangi Meslek Grupları Olabilir?

Müşteri Hizmetleri Departmanında Görev Alacak Kişiler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Evden Yapılacak İşler nelerdir?

UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ VEREN ÜNİVERSİTELER 2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ