uzlasma.org

Vesayet Davası ve Vasi Tayini Nedir?

Vesayet Davası ve Vasi Tayini Nedir?

Günümüzde en çok merak edilen konulardan olan Vesayet Davası ve Vasi Tayini oldukça sık araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.Bizlerde sizler için bu makalemizde bu konuları paylaştık Keyifli okumalar..

Vesayet, herhangi bir kişi tarafından velayet altında bulunmayan 18 yaşından küçük kişilerin veya 18 yaşından büyük olmasına rağmen belirli nedenlerle kısıtlı bulunan kişilerin maddi ve manevi çıkarlarını korumak için Medeni Kanun kapsamında düzenlenmiş bir durumdur. Vesayet kararı zorunlu bir durum nedeniyle gerçekleşebilir, aynı zamanda kişi tarafından mahkemeden vasi tayini talep edilebilir.

Vesayet altına alınmasına karar verilmiş herkes için bir vasi tayin edilmek zorundadır. Vasi tayin edilen kişi, vesayet kararı verilen 18 yaşından küçük kişi veya 18 yaşından büyük olup belirli nedenlerle kısıtlı bulunan kişilerin maddi – manevi tüm menfaatleri korumak, ayrıca bir takım hukuksal işlemlerde temsil etmek zorundadır.Peki Vesayet Davasından Vazgeçme Mümkün müdür ? Dava açan şahıs her ne olursa olsun davadan feregat etsede dava düşmez.

Vasi Atanması Gereken durumlar

Türk Medeni Kanunu’nda vasi tayin edilmesi gereken sebepler olarak;

1-Yaş küçüklüğü; herhangi bir kişide velayeti bulunmayan, 18 yaşından küçük her çocuk için vasi tayin edilir.

2-Kısıtlanma;

a)Akıl Hastalığı ya da Akıl Zayıflığı; Akıl hastalığı, akli melekelerinde zayıflık olması nedeniyle işlerini göremeyen veya görmekte zorlanan, korunması veya bakımı için sürekli yardıma ihtiyacı olan ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokan veya sokabilecek olan 18 yaşından büyük kişi vesayet altına alınır. İdari makamlar, noterler, mahkemeler gibi kurumlar görevleri sırasında vesayet altına alınması gereken bir kişiyi tespit ettikleri taktirde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne bildirmek zorundadırlar.

b)Savurganlık, madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, savurganlığı; Savurganlık, madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, savurganlığı nedeniyle bakımı altında bulunan kişiyi veya kendini yoksulluğa düşürme tehlikesi yaratan kişi vesayet altına alınır.

Hapis Cezası Nedeniyle Vesayet

En az 1 yıl süre ile özgürlüğü kısıtlayıcı bir hapis cezası alan mahkum hakkında vesayet kararı verilir. Cezanın çekildiği infaz kurumu, şahsın cezasını çekmeye başlaması ile birlikte Sulh Hukuk Mahkemesine veyaset atanması için durumu bildirmek zorundadır.

Kişinin Kendi İsteği Üzerine Vesayet Altına Alınması

Yaşlılık, engel durumu, deneyimsizlik, tecrübesizlik, ağır hastalık veya bunun gibi başka sebeplerle işlerini yönetemediği gerçekesiyle, iddiasını ispat etmek kaydıyla, 18 yaşından büyükler hakkında vesayet kararı verilebilir.

Vesayet Talebi Hakkında Yasal Mercii Sulh Hukuk Mahkemeleridir

Velayet altında bulunmayan 18 yaşından küçük kişiler veya 18 yaşından büyük olmasına rağmen belirli nedenlerle kısıtlı bulunan kişilerin, hapis cezası, hastalık veya başka türlü kısıtlılık halleri bulunan kişilere hakkında vasi atama kararı Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ