Yargıtay: “Darbe girişimi tiyatro ve senaryoydu” sözleri suç değil

0
36

Yargıtay sözlerin sert eleştiri kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 15 Temmuz darbe girişiminin “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkan olmak için planladığı tiyatro veya senaryodan ibaret bir girişim” olduğu şeklinde söylenen sözlerin suç olmadığına dair karar verdi. Yargıtay, söylenen sözlerin sert eleştiri kapsamında kaldığından bahisle, sanığın cezalandırılmasını talep eden Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebini reddetti.

Çıkan habere göre İnegöl 3. Asliye Ceza Mahkemesinde mübaşir olarak görev yapan sanık, 15 Temmuz darbe girişiminden dört gün sonra şunları söyledi:

Siz yanlış biliyorsunuz, bu hükümetin bir oyunu, tankın içindeki ateş edenler vatandaşlar tarafından linç edildi, o kadar askeri yere yatırdılar, işkence yaptılar, siz hiçbir şey bilmiyorsunuz. Bu darbe bir senaryodur. Darbe girişimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkan olmak için planladığı tiyatro veya senaryodan ibaret bir girişimdir, bu tip oyunlara gelmeyelim, masum askeri vatandaş linç etmiştir. Ayrıca FETÖ ile cumhurbaşkanı ve kabinesi daha düne kadar el eleydi.”

Konuşmaları duyan adliye veznesinde çalışan memurların şikâyeti ve tanıklık etmesiyle mübaşir hakkında “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı” gerekçesiyle kamu davası açıldı.

Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık hakkında söylediği iddia edilen sözlerle, suçun unsurları olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme kararında, dosyada yer alan beyanlar dikkate alındığında, suçlamaya konu sözleri söylediği, ancka bu sözlerde içerik itibariyle terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da teşvik edecek nitelikte olmadığı ve unsurları oluşmayan suçtan dolayı sanık hakkında beraat kararı verildiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı: “Ceza verilsin”

Mahkeme kararı temyiz edilmediğinden dolayı karar kesinleşti ancak Adalet Bakanlığı sanığın sözlerinin propaganda suçunu oluşturduğu gerekçesiyle beraat kararının kanun yararına bozulması’ talebiyle dosyayı Yargıtay’a götürdü.

Yargıtay Başsavcılığı, bakanlığın kanun yararına bozma talebi doğrultusunda beraat kararının bozulması için Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne başvurdu. Ancak Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bakanlığın bu talebini reddetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin