Yeni Konkordato Hukuku

0
52

Son dönemlerde sıkça duymakta olduğumuz konkordato terimi, bir borçlunun ticari hayatının sarsılmış olmasının ardından alacaklarının belirli bir plana göre almaları konusunda tarafların birbiri ile anlaşması, bunun da mahkeme tarafından onaylanması sürecine verilen bir isimdir. Son dönemlerde bu tabiri çokça duymamızın nedeni ise, ekonomik açıdan firmaların zor duruma girmesi, ödemelerini yapamaması durumundan dolayı da bu durumdan en kısa sürede çıkabilme istekleri olduğundan söz edebiliriz. En son güncelleme bu alanda 2018 yılının Mart ayında yapılmıştı. İcra ve İflas Kanunu kapsamında yer alan bu durum için doğrudan 7101 sayılı kanunda güncellemeler yapılmış ve 2019 yılında da belirli değişikliklere şahit olunmuştu. Bu düzenlemede en dikkat çeken durum ise;

İflas durumunun ertelenmesi kurumunda, alacakların söz sahibi olamaması, sürecin borçlu ve mahkeme arasında gerçekleştirilmesi, yaşanan yargılama durumlarının birlikte değerlendirilmesi, bu kurumun tümüyle yürürlükten kaldırılması, yerine alacaklılar ve borçlunun bir müzakere ile anlaşmaları, bu anlaşmanın da mahkeme tarafından tasdik edilmesi esasına dayanmaktadır. Bu durum da ticari ve sosyal hayatın bir ihtiyacı olarak güncellenmiştir.

Konkordato için yeni sistem olarak nitelendirilen bu durumda, ortaya çıkarılmış olan yeni güncellemeler ise aşağıdaki gibidir.

  • Tacir olmayan kişilerin de bu durumdan faydalanabilmesi ve borçlarını yapılandırabilmesi sağlanmıştır.
  • Bu sürece nezaret edecek mahkemenin icra mahkemesi yeni asliye ticaret mahkemesi olması.
  • Borçlu olan kişiye mühlet olarak kesin ve geçici olmak üzere iki aşamaya ayrılmıştır. Olası tedbirler ise mahkeme tarafından verilen karar ile kesinleşecektir.
  • Borçlu olan taraf, borç ilişkilerini komiser tarafından uygun görüş ve mahkeme tarafından verilecek olay ile feshedebilecektir.
  • Alacaklı olan taraflar seçici bir kurul oluşturacak, konkordayo müzakerelerine de bu sayede katılabilecektir.
  • Konkordato sürecinde sonuca ulaşılabilmesi için gereken nihai sürenin 5 ay, 3 ay asıl süre ve 2 ay da ilave süre olarak belirlenmiştir. Geçici mühlet olarak 5 ay olarak belirlenmiştir.

Konkordato üzerinde yapılan güncellemeleri yukarıdaki gibi sıralayabiliriz. Kişilerin temelde en dikkat etmesi gereken durumun ise, sürecin icra mahkemeleri tarafından değil de doğrudan asliye ticaret mahkemesi tarafından yürütülüyor olmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin