uzlasma.org

Yeni Yargı Paketinde Uzlaşmaya Giren Suçlar

Yeni Yargı Paketinde Uzlaşmaya Giren Suçlar

Yargıda reform projesi kapsamında sürdürülen çalışmalar ile yeni yargı paketi uzlaşma maddeleri kapsamında da değişiklikler yapıldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan açıklamalarda paketin yargılama sistemi üzerindeki yükleri azaltmasının hedeflendiği belirtilmişti. Bu kapsamda uzlaşmaya tabi suçların sayısının artacağı da öngörülmekteydi.

Paketin TBMM’de kabul edilmesinin ardından uzlaşmaya tabi suçlar yargı paketi içeriği de netleşti. Buna göre daha önce Türk Ceza Kanunu kapsamında uzlaşmaya tabi olan 23 suç maddesine Uzlaşmaya Tabi Suçlar Nelerdir? başlığında belirtilen suçlara ek olarak 3 yeni madde eklendi.

1. Yargı Paketi Uzlaşma Maddeleri

1. yargı paketi uzlaşma maddelerinde uzlaşma kurumu kapsamına alınan suçlar;

– İş ve çalışma hürriyetini ihlal (TCK 117/1, 119/1-c)

– Güveni kötüye kullanma (TCK 155/1, 155/2),

– Suç eşyasının satın alınması suçları (TCK 165).

Yapılan bu düzenleme ile yaklaşık 24 bin dosya daha uzlaşmaya tabi olacak. Bu sayede yargının üzerindeki yük bir nebze olsun azaltılmış oldu.

Ancak uzlaştırma prosedürü kapsamında olan bir suç, uzlaştırmaya girmeyen farklı bir suç ile ve aynı mağdura karşı işlenirse uzlaştırma hükümleri uygulanmayacak.

Yeni yargı paketinde uzlaşmaya giren suçlar kapsamın genişlemesini ve uzlaştırmacıların iş yükünün artmasını sağlayacak. Paketle getirilen değişiklikler ayrıca uzlaştırma kapsamına giren suçların ceza üst sınırında da değişikliğe neden oldu. Daha önce uzlaştırma kapsamına giren suçların cezasının üst sınırı en fazla 5 yıl hapis iken, güveni kötüye kullanma suçunun 155/2 sayılı fıkrasındaki halinde sanığa verilecek ceza 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası olduğundan cezanın üst sınırı da 7 yıla yükselmiş oldu.

Uzlaştırma prosedürünün uygulanmasının artırılarak yargılamanın hızlanmasını hedefleyen 1. Yargı paketinin ardından “Yargıda Reform” projesi kapsamında ileride yeni düzenlemeler ile farklı suçların da uzlaştırma kapsamına alınması söz konusu olabilir.

Kimler Uzlaştırmacı olabilir? Hangi Meslek Grupları Olabilir?

Müşteri Hizmetleri Departmanında Görev Alacak Kişiler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Evden Yapılacak İşler nelerdir?

UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ VEREN ÜNİVERSİTELER 2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ